Sporda güvenlik; Stadyumlarda özel ve kamu güvenlik birimleri tarafından alınan saha içi ve dışı güvenlik önlemlerinin seyirci yaklaşımı açısından analiz edilmesi
Sports Safety; stadiums in the field of private and public security units and non-security measures taken by the audience to be analyzed in terms of approach
  1. Tez No: 360061
  2. Yazar: HACI ŞÜKRÜ TAŞTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE BANU ATAMAN YANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son zamanlarda stadyumlarda yaşanan güvenlik sorunları ülkenin gündemini meşgul etmektedir. Stadyumlarda müsabaka öncesinde ve sonrasında çıkan olaylarda yaşanması muhtemel can ve mal kayıplarının önlenmesi için alınan kamu ve özel güvenlik tedbirlerinin yeterliliği tartışılmaktadır. Bu kapsamda stadyumlarda düzenlenen karşılaşmaların en önemli problemlerinden biri güvenlik ve güvenlik uygulamalarıdır. Spor yöneticileri stadyumlarda, seyirci güvenliği, genel asayişin sağlanması, müsabaka giriş kontrolü, seyirci yönlendirme, kalabalık kontrolü, sporcuların ve spor malzemelerinin korunması gibi güvenlik tedbirlerini almak için stadyumlarda kamu ve özel güvenlik birimlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışma, teorik ve araştırma bölümü olarak iki bölümden oluşmaktadır. Teorik Bölüm“Genel Bilgiler”ana başlığı altında verilmiştir. Genel Bilgiler başlığı altında Spor, Seyirci, Şiddet, Güvenlik kavramları güncel örnekler verilerek anlatılmıştır. Daha sonra“Yasal Düzenlemeler”başlığı altında mevcut yasalarla, alınan önlemlere değinilerek, yasalarda güvenlik birimlerinin teşkilatlanması, güvenlikle ilgili birimlerin görev ve sorumlulukları, stadyumlarda kullanılan güvenlik sistemleri ile günümüzde karşılaşılan stadyum olayları ve alınan önlemleri anlatılmaya çalışılmıştır. Araştırma bölümünde ise araştırma nicel araştırma metodolojisi içinde yer alan genel tarama modellerinden betimsel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda seyircilerin güvenlik algısı yaşa, cinsiyete, medeni duruma göre farklılaşmadığı, her yaşta ve cinsiyette insanın evli/bekâr durumlarına bakılmaksızın güvenlikle ilgili algısının benzerlik gösterdiği, ancak eğitim durumlarına ve maça gitme sıklığına bakıldığında güvenlik algısının farklılaştığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently experienced in stadium security issues on the agenda of the country has been engaged. In the stadium before and after competitions in the incidents likely to occur to prevent loss of life and property taken for public and private adequacy of security measures are discussed. In this context matches held at the stadium one of the most important problems of security and safety applications. Sports managers stadium, the audience safety, general maintenance of public order, competitions access control, audience orientation, crowd control, athletes and sports equipment as the protection of safety measures stadium for the public and private security units are needed. This study, as part of the theoretical and research consists of two parts. Theoretical section“General Information”is given under the main heading. General Information under Sports, Spectator, Violence, Security concepts are explained using examples to date. Then the“Regulations”under current law, the measures taken are mentioned. In explaining the law to the security organization, security-related duties and responsibilities of the units, security systems used in stadiums and stadium events facing us today and we tried to explain the measures taken. In quantitative research methodology in the research section of the general screening model descriptive survey was carried out in the model. Results of the study on the safety of spectators perception of age, sex, marital status differs according to whether, at any age and gender of people married / unmarried status, regardless of their security-related perceptions are similar, but education level and go to the match frequency Considering the security perceptions differ concluded.