Meme kanserinde DOK1 geninin araştırılması
Investigation of DOK1 gene in breast cancer
- Tez No: 360065
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR BUYRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
DOK1 (Downstream of Tyrosine kinase 1) geni kromozomun 2p.13 bölgesinde yer alıp, 5 ekzondan oluşur. DOK1 proteini, 7 üyeden oluşan Dok protein ailesine ait bir proteindir. DOK1; tirozin kinaz sinyal ileti yolağının negatif düzenleyicisi, mitojenle etkinleşen protein (MAP) kinaz etkinliği ve hücre çoğalmasını baskılayıcı, aktivinle uyarılmış apoptozu düzenleyerek negatif düzenleyici olarak işlev gösterir. DOK1?in Burkitt lenfoma ve kronik lenfositik lösemide, baş boyun, akciğer, mide, over ve karaciğer kanserlerinde yapılan çalışmalarda tümör baskılayıcı olarak işlev gördüğü saptanmıştır. Bu çalışmada, meme kanseri ile DOK1 geni arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmaya dahil edilen 50 hastada meme kanseri dokularında DOK1 geninin ifade analizi gerçek zamanlı PZR?de yapılmış ve kontrol olarak normal dokularla karşılaştırılmıştır. Tümör dokularının %62?sinde DOK1 ifadesinin azaldığı buna karşın %32?sinde ifadenin arttığı ve %6?sında ise herhangi bir değişim olmadığı saptanmıştır. Bu değişimler klinik parametrelerle karşılaştırıldığında ise, ifade düşüşü ve yaş (p=0,031), menopoz (p=0,017), histolojik tip (p=0,015) ve evre (p=0,017) arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu bilgiler ışığında DOK1 geni literatürde belirtilen kanser türlerine ek olarak meme kanserinde de tümör baskılayıcı gen olma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The gene encoding DOK1 (Downstream of Tyrosine kinase 1) maps to human chromosome 2p13, which contains 5 exons. DOK1 protein belongs to a family that contains 7 members. DOK1 represents a negative regulator of tyrosine kinase and mitogen-activated protein (MAP) kinase activity, down-regulates cell proliferation and mediates activin-induced apoptosis. Recent studies have reported that DOK1 gene displays tumor suppressor activity in Burkitt lymphoma, chronic lymphocytic leukemia, head and neck, lung, gastric, ovarian cancers and hepatocellular carcinoma. In this study, we aimed to investigate the possible role of DOK1 gene in breast cancer. The expression levels of DOK1 gene in tumor and corresponding adjacent normal tissue samples obtained from 50 breast cancer patients were analyzed by Real-Time PCR and statistically evaluated. We found decrease in expression levels of DOK1 gene in 62% of the patients, increase in 32% and there was no change in 6% of the patients in tumor tissue samples. When we compared these changes with clinical parameters, we found an association between the decrease of DOK1 gene and age (p=0.031), menopause (p=0.017), histological type (p=0.015) and stage (p=0.017). DOK1 gene has a potential to be a tumor suppressor gene in breast cancer according to our findings.