Küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında serum bazlı miR221 ve miR222 nin biobelirteç olarak kullanımının araştırılması
Investigation of miR221 and miR222 as a biomarker in non small cell lung cancer (NSCLC)
- Tez No: 360071
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM ERALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deneysel Tıp Araştırma Bölümü
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
MikroRNA'lar (miRNA) transkripsiyon sonrası mRNA'yı bloke ederek gen ekspresyonunu protein sentezi aşamasında kontrol eden ve protein kodlaması yapmayan 18-24 nükleotid uzunluğunda, tek zincirli RNA grubudur. Günümüzde insan genomunda 1871 miRNA geni tespit edilmiştir ve insan genomundaki 23000 civarındaki genin üçte birinin bu düzenleyiciler tarafından kontrol edildiği bilinmektedir. miRNA'lar birçok hücresel fonksiyonun kontrol edilmesinde rol oynamakta, birçok kanser tipinde de ekspresyon profillerinin değiştiği, kanser oluşum süreçlerinde kritik rol oynadıkları anlaşılmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda kanser türlerine özgü olarak miRNA'ların tümör dokusu dışında, serumdaki varlıkları ve miktarlarının da değişkenlik gösterdiği gözlenmektedir. Bu amaçla kanser tanısında biyobelirteç olarak kullanılabilecek miRNA'lar aranmaktadır. Bu yolla cerrahi müdahaleye ve biyopsiye gerek duyulmadan, serum örneğinin alınmasıyla teşhise yardımcı bir yöntem uygulanabilmektedir. Akciğer kanseri, kanser sebepli ölümlerin %28'ini oluşturan multifaktöriyel bir hastalıktır. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tüm akciğer kanserlerinin yaklaşık %80'ini oluşturmaktadır. Hastalığın erken ve doğru olarak teşhisi, uygulanacak tedavinin başarı şansını da etkilemektedir. Çalışmanın amacı, KHDAK'de serum miR221 ve miR222 ekspresyon seviyelerinin ölçülerek bu miRNA'ların biobelirteç olarak kullanımının araştırılmasıdır. Bu çalışmaya Yedikule Göğüs hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde KHDAK tanısı konmuş 32 hasta ve 30 sağlıklı kontrol olgusu dâhil edildi. miRNA-spesifik kantitatif eş zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qRT PCR) metodu kullanıldı. Çalışma sonucunda miR221'in KHDAK hastalarında kontrol grubuna göre ekspresyon farklılığı gösterdiği ve bunun istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi (p: 0.000095).
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNA) are a class of small non-coding RNAs of 18-24 nucleotides in length that regulate gene expression at the posttranscriptional level by either degrading or blocking translation of messenger RNA targets. Today, 1871 miRNA genes have been identified in the human genome and one-third of the 23,000 genes expressed in the vicinity of humans are controlled by these regulators. Recent expression profiling studies have revealed that miRNAs play important regulatory roles in a variety of cellular functions as well as in every cancer type studied and depending to specific types of cancer, specific miRNAs are detected in circulation with different level of expression. In resent years of research in specific types of cancer other than the tumor tissue as miRNAs amount of the variability observed in serum. For this purpose, miRNAs are discovered that can be used as a biomarker for the diagnosis of cancer. In this way, without the need for surgical intervention and biopsy practice, a diagnostic method can be applied from serum samples. Lung cancer is a multifactorial disease and represents %28 of deaths from cancer. Non-small cell lung cancer (NSCLC) represents about 80% of all lung cancers. Early and accurate diagnosis of the disease, also affects the probability of success of treatment to be applied. Aim of the study is investigate of expression levels of serum specific miRNA221 and miRNA222 as a biomarker in NSCLC. Thirty NSCLC cases and 30 healthy control cases that were diagnosed at Yedikule Chest Diseases and Chest Surgery, Training and Research Hospital were included in this study. In the study were used miRNA-specific quantitative real-time-PCR based miRNA (miR-qRT-PCR) detection methods. The results of the study it is observed that miR221 gene expression is different in NSCLC patient compared with control group and these results is statistically significant (p: 0.000095).