Karpal tünel sendromlu hemodiyaliz hastalarında el egzersizinin semptomların azaltılması üzerine etkisi
The effect of hand exercise on reducing the sypmtoms in hemodialysis patients with carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 360072
  2. Yazar: SEHER ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AKYOLCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nöroloji, Nursing, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Araştırma, Karpal Tünel Sendromu (KTS) tanısı koyulan hemodiyaliz hastalarında el ve parmak egzersiz topu ile yapılan el egzersizinin, KTS semptomları üzerine etkisini belirlemek amacıyla tek gruplu ön test-son test tekrarlayan ölçümlü yarı deneysel bir çalışma olarak planlandı. Araştırmanın örneklemini, Bursa İl Merkezi'nde yer alan özel diyaliz merkezleri ve kamu hastanelerinde tedavi gören hemodiyaliz hastalarından çalışma kapsamında KTS saptanan 19 hasta (28 el) oluşturdu. Olgular tedavinin başlangıcında, birinci ve üçüncü ayında, fiziksel muayene testleri, duyusal değerlendirme, el kavrama gücü, ağrı şiddeti, Boston Anketi (semptom şiddeti ve fonksiyonel kapasite) ve elektrofizyolojik parametreler yönünden değerlendirildi. Verilerin analizinde frekans, ortalama, standart sapma, ki-kare, Freidman ANOVA ve Bonferroni testleri kullanıldı. İstatistiksel analizlerde, olguların fiziksel muayene testler sonuçlarında, duyusal değerlendirme bulgularında, kavrama güçlerinde ve Boston Anketi skorlarında düzelmenin olduğu, egzersiz uygulamasının birinci ayında KTS'li olguların %21,4'ünün ve üçüncü ayında %32,1'inin negatifleştiği, bir olgunun KTS derecesinin tedavi sonrasında ilerlediği, ağrı skorlarında ise anlamlı bir değişmenin olmadığı saptandı. El egzersizleri sonrasında KTS ilerlemesinde yavaşlamanın olması, değerlendirme parametrelerinde çok hafif de olsa düzelmenin tespit edilmesi nedeniyle, kendi kendine uygulanabilir ve pratik özellikte olan bu egzersizlerin hafif dereceli KTS'de alternatif tedavi seçenekleri arasında yer alması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this one-group pretest-posttest designed quasi-experimental study was to determine the effects of the exercise with hand and finger exercise ball on symptoms in hemodialysis patients with Carpal Tunnel Syndrome (CTS). This study included 19 patients (28 hands) that were diagnosed with CTS during the research of hemodialysis patients treated in the special dialysis centers and state hospitals of Bursa City Center. Physical examination tests, sensory evaluation, hand grip strength, pain severity, Boston Questionnaire (symptom severity and functional capacity) and electrophysiological parameters were assessed at the beginning of the treatment, at the end of first month and third month after exercise. Data were analyzed with frequencies, mean, standard deviation, Chi-square, Friedman ANOVA and Bonferroni test. The results of the statistical analyses showed that recovery was performed from physical examination results, grip strength, sensory evaluation results and Boston Questionnaire scores. Twenty one point four percent of CTS patients' electrophysiological results turned into negative at the end of first month and 32.1% of them at the end of third months. Only one patient's electrophysiological result got worse after the hand exercises. However, there was no significant difference in pain severity scores between exercise months. Due to the slowed progress of CTS and detection of slight improvement in evaluation parameters, this self-applicable and practical exercise can be used as an alternative treatment method in mild CTS.