Omuz tendon transferi yapılmış brakiyal pleksuslu olgularda kişi merkezli ergoterapi eğitiminin aktivite performansı üzerine etkisi
The effect of client centered ergotheraphy education on activity performance in shoulder tendon transferred brachial plexus cases
- Tez No: 360081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA TARAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı; omuz abduksiyon ve eksternal rotasyonunu arttırmak amacıyla Modifiye Hoffer tekniği ile tendon transferi yapılmış doğumsal brakiyal pleksus paralizili (DBPP) olgularda kişi merkezli ergoterapi eğitiminin aktivite performansı üzerine etkisini belirlemekti. Çalışmaya 43 DBPP'li olgu dahil edildi. 22 olgudan oluşan çalışma grubuna (grup 1) haftanın 3 günü 1'er saatten oluşan ergoterapi eğitimi verilirken 21 olgudan oluşan kontrol grubuna (grup 2) ev egzersiz programı verildi. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası yapıldı. Kas gücünü değerlendirmek için hand held dinamometre, eklem hareket açıklığını ölçmek için gonyometre kullanıldı. Fonksiyonel değerlendirmeler; Mallet skalası, Quality of Upper Extremity Skills Test (QUEST), Pediatric Evaluatıon of Dısabılıty Inventory (PEDI) ve Canadian Occupational Performance Measure (COPM) kullanılarak yapıldı. Tedavi sonrası her iki gruptaki olguların kas gücündeki değişimler istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değildi (p>0.05). Eklem hareket açıklığı değerlerinde grup 1'deki artışlar istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; determining the effect of clint centered ergotherapy education on activity performance in tendon transferred obstetric brachial plexus palsy (OBPP) along with Modified Hoffer technique in order to increase shoulder abduction and external rotation. The study group (group 1), consisting of 22 cases, received one hour ergotherapy education for 3 days a week and the control group (group 2), consisting of 21 cases received home exercise program. Evaluations carried out before and after the treatment. Handheld dynamometer is used in order to evaluate muscle strength and a goniometer is used for measuring range of motion. Functional assessments were performed by using Mallet Scale, Quality of Upper Extremity Skill Test (QUEST), Pediatric Evaluation of Disability Inventory (PEDI) and Canadian Occupational Performance Measure (COMP). On the purpose of making objective evaluations. After the treatment, the alteration of muscle strength in two groups was not statistically significant (p>0.05).