Ghrelin hormonunun diş sert doku anomalisi görülen hastalarda değerlendirilmesi
Evaluation of the ghrelin hormone in patients with dental hard tissue anomalies
  1. Tez No: 360093
  2. Yazar: SEVGİ ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE AREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada gelişimsel diş anomalilerinde rol oynayan hormonların düzeylerinin araştırılması ve tükürükten ghrelin ölçümünün yapılabilirliğinin değerlendirilmesi amacıyla gelişimsel diş anomalisi olan çocuklarla sağlıklı kontrollerinde, GH, IGF-1, BALP ve OC'nin serumdaki düzeyleri ile yakın ilişkili ghrelin hormonunun tükürük ve plazma düzeyleri arasındaki bağlantı değerlendirilmiştir. Çalışma her biri yaşları 15 çocuktan oluşan dentinogenezis imperfekta (Dİ; yaş ortalaması 7,99±3,76), amelogenezis imperfekta (Aİ; yaş ortalaması 10,36±1,90) ve yaygın mine hipoplazisi (hipoplazi; yaş ortalaması 10,42±1,84) olmak üzere 3 çalışma grubu ile yaş ve cinsiyet dağılımlarına uygun kontrol gruplarından kan ve tükürük örnekleri, 10-12 saat açlık sonrasında eş zamanlı toplanarak gerçekleştirildi. Alınan örnekler santrifüj edildi ve tam tükürük, serum ve plazmalar analiz gününe kadar -80 santigrat derecede saklandı. Plazma ve tükürük total ghrelin, serum IGF-1, OC, BALP, GH analizleri ELİSA yöntemiyle gerçekleştirilip sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirdi.
Özet (Çeviri)
The serum levels of GH, IGF-1, BALP and OC, and the correlation with the ghrelin levels of plasma and saliva were evaluated in children with developmental tooth anomalies and healthy controls, to investigate the level changes of hormones in development of dental anomalies, and the feasibility for the measurement of ghrelin levels using the saliva. Study was carried out by simultaneously collected the blood and saliva samples, after 10-12 hours fasting from 3 study groups, dentinogenezis imperfecta (DI, mean-age 7,99±3,76), amelogenezis imperfecta (AI, mean-age 10,36±1,90) and generalized enamel hypoplasia (hypoplasia, mean-age 10,42±1,84), with the control groups according to age and gender distribution that consisting of 15 children in each. Samples taken were centrifuged and separated into full saliva, serum and plasma, were stored at -80 degrees celsius until the day of analysis. Plasma and saliva total ghrelin, serum IGF-1, OC, BALP, GH analysis were performed with ELISA. Saliva ghrelin and serum IGF-1 levels were statistically significantly higher (p0.05). The data obtained suggests that ghrelin may, creates inhibiting effect of mineralization out of certain limits independently or through affecting GH/IGF-1 axis; participates in the formation of enamel and dentin through different receptors and mechanisms; has more than one role in tooth development and further studies should be done on the use of saliva in the measurement of ghrelin.