Hidroksiapatit ve biyoaktif cam içerikli farklı diş macunlarının mine remineralizasyonu üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effect of different toothpastes including hydroxyapatite and bioactive glass on enamel remineralization
- Tez No: 360094
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIN ULUKAPI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Diş çürüğünün dünyada en sık gözlenen kronik hastalıklardan biri olduğu bilinmektedir. Diş yüzeyinde çürük gelişiminin ilk belirtisi 'başlangıç lezyonu' olarak adlandırılmaktadır. Başlangıç çürük lezyonlarının remineralize olabilecekleri ve böylece kavitasyon oluşumunun önüne geçilebileceği birçok deneysel çalışmada ortaya konmuştur. Fluorid içerikli bir diş macunuyla dişlerin düzenli fırçalanması başlangıç çürük lezyonlarının remineralizasyonunu sağlayabilmektedir. Üreticiler fluorid içerikli macunların özelliklerini geliştirebilmek amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Ortamda kalsiyum kaynaklarının varlığı fluorid içerikli macunların etkisini arttırmaktadır. Bu düşünceden yola çıkarak çalışmamızda yapısına biyoaktif cam (sodyum kalsiyum fosfosilikat) ve hidroksiapatit (Ca10(PO4)6(OH)2) eklenmiş fluorid içerikli macunların remineralizasyon etkilerinin üstünlüğünün incelenmesi için çekilmiş dişlerle in vitro koşullarda mikrosertlik, taramalı elektron mikroskobu incelemesi ve spektrofotometrik yöntemler kullanılarak araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It's well known that dental decays are one of the most observed chronical diseases in the world. First sign of dental decay on the surface of the tooth is refered as 'white spot lesion'. Many experimental studies showed that white spot lesions can be remineralized and cavitation can be prevented. By using a flourid-containing toothpaste with a regular brushing can provide remineralization of whie spot lesions. Manufacturers carry out researches to enhance the properties of flouride-containing toothpastes. Existence of calcium enhances the effect of the flouride-containing toothpastes. Based on that fact, on our study, to investigate the supremacy of remineralization effect of fluoride-containing toothpastes which has been manipulated with bioactive glass (sodium calcium phosphosilicate) and hydroxyapatite (Ca10(PO4)6(OH)2), at in vitro conditions with extracted teeth, by using microhardness, scanning electon microscope examining and spectrophotometric methods, research has been completed.