Ghrelin hormonunun açil ve desaçil formlarının ratlarda karaciğer yağlanması ve biyokimyasal bulgulara etkisi
Effects of acyl and desacyl form of ghrelin hormone on hepatic steatosis and biochemical findings in rats
- Tez No: 672739
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma ghrelin hormonunun açil ve desaçil formlarının ratlarda karaciğer yağlanması ve biyokimyasal bulgulara etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma toplam 36 erkek Wistar rat ile yürütülmüştür. Ratlar kontrol, açil ghrelin, desaçil ghrelin, açil/desaçil 3:1, açil/desaçil 1:1 ve açil/desaçil 1:3 olmak üzere toplam 6 eşit gruba ayrılmıştır. Ratlara 14 gün boyunca günde 2 defa subkutan plasebo veya 200 ng/kg hormon uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın 15. gününde Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT), 16. gününde ise İnsülin Tolerans Testi (İTT) uygulanmış ve 17. günde de sakrifikasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Ratların kanında bazı biyokimyasal veriler ve karaciğerde diaçilgliserol (DAG), glikojen, protein kinaz C ve PPAR-γ düzeyleri saptanmıştır. Ayrıca ratların karaciğer dokusunda histolojik incelemeler de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the effect of acyl and desacyl forms of ghrelin hormone on fatty liver and biochemical findings in rats. The study was conducted with 36 male Wistar rats. Rats were divided into 6 equal groups as control, acyl ghrelin, desacyl ghrelin, acyl/desacyl 3:1, acyl/desacyl 1:1 and acyl/desacyl 1:3. The rats were administered subcutaneous placebo or 200 ng/kg hormones twice a day for 14 days. Oral Glucose Tolerance Test (OGTT) was applied on the 15th day of the study, and the Insulin Tolerance Test (ITT) was applied on the 16th day and sacrification was performed on the 17th day. Some biochemical data in the blood of rats and diacylglycerol (DAG), glycogen, protein kinase C and PPAR-γ levels in the liver were determined. In addition, histological examinations were made in the liver tissue of rats.