Biyoaktif cam içerikli diş macunlarının mine remineralizasyonu ve dentin tübül tıkaçlama üzerine etkisi
The effect of bioactive glass-containing toothpastes on enamel remineralization and dentin tubule occlusion
- Tez No: 906281
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TAĞTEKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Biyoaktif Cam İçerikli Diş Macunlarının Mine Remineralizasyonu ve Dentin Tübül Tıkaçlama Üzerine Etkisi Pakize Rana ÇETİN, Dilek TAĞTEKİN, Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı Amaç: Bu in-vitro çalışmamızın amacı biyoaktif cam içeren deneysel diş macunlarının ve florür katkılı hallerinin başlangıç mine lezyonlarında remineralizasyon etkisini ve dentin dokusu üzerindeki tübül tıkaçlama etkisini değerlendirmek ve hidroksiapatit içerikli diş macunlarının mine remineralizasyon etkisini değerlendirmektir. Ayrıca protein ve kalsiyum gliserofosfat içerikli diş macunların mine remineralizasyon etkisini değerlendirmektir. Bu tez çalışması mine remineralizasyonu ve dentin tübül tıkaçlaması olmak üzere 2 ayrı bölümden oluşmaktadır. Gereç ve Yöntem: Mine remineralizasyonu çalışmasında 80 adet mine örneği üzerinde inkübatörde demineralizasyon solüsyonu kullanılarak başlangıç çürük lezyonları oluşturulmuştur (72 saat, 37⁰C, 60 rpm). 1) Biyoaktif Cam İçeren Deneysel Diş Macunu (SPC Kozmetik, Türkiye)(MB), 2) Biyoaktif Cam ve Florür İçeren Deneysel Macun (SPC Kozmetik)(MBF) 3) Protein ve Kalsiyum Gliserofosfat İçeren Deneysel Diş Macun (SPC Kozmetik)(MP), 4) Hidroksiapatit İçeren Deneysel Macun (SPC Kozmetik)(MH), 5) Hidroksiapatit ve Florür İçeren Deneysel Macun (SPC Kozmetik)(MHF), 6) Sensodyne Onarım ve Koruma (GSK, İrlanda),(MS) 7) R.O.C.S. Sensitive (R.O.C.S. GmbH, Almanya)(MR), 8) Baz Macun (SPC Kozmetik)(M) diş macunları örneklere 14 gün boyunca pH siklus modeli kullanılarak uygulanmıştır. Başlangıç, demineralizasyon ve remineralizasyon sonrası mine örnekleri; mikrosertlik, FluoreCam ve DIAGNOdent Pen ile değerlendirilmiştir. Dentin tübül tıkaçlaması çalışmasında 80 adet dentin örneği %6'lık sitrik aside 2 dakika maruz bırakılarak dentin tübülleri açılmıştır. 1) Biyoaktif Cam İçeren Deneysel Macun (SPC Kozmetik)(DB), 2) Biyoaktif Cam ve Florür İçeren Deneysel Macun (SPC Kozmetik)(DBF), 3) Deneysel Hassasiyet Giderici Diş Macunu (SPC Kozmetik)(DH), 4) R.O.C.S. Sensitive (R.O.C.S.)(DR), 5) Colgate Sensitive Pro-Relief™ (Colgate Palmolive, Polonya)(DC), 6) Sensodyne Onarım ve Koruma (GSK)(DS), 7) Oral-B Hassasiyet ve Diş Eti Rahatlama (P&G, Almanya)(DO), 8) Baz macun (SPC Kozmetik)(D) diş macunları,, örneklere 14 gün boyunca eroziv siklus modeli kullanılarak uygulanmıştır. Başlangıç, sitrik asit sonrası ve tedavi uygulaması sonrası dentin örnekleri; mikrosertlik, FluoreCam ve DIAGNOdent Pen cihazları ile değerlendirilmiştir ve örneklerin taramalı elektron mikroskobu görüntüleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Bioactive Glass-Containing Toothpastes on Enamel Remineralization and Dentin Tubule Occlusion Pakize Rana ÇETİN, Dilek TAĞTEKİN, Department of Restorative Dentistry Aim: The aim of this in vitro study is to evaluate the remineralization effects of experimental toothpastes containing bioactive glass, both with and without fluoride, on early enamel lesions, as well as their tubule occlusion effects on dentin tissue. Additionally, the study seeks to assess the remineralization effects of hydroxyapatite-containing toothpastes on enamel and to evaluate the enamel remineralization effects of toothpastes containing protein and calcium glycerophosphate. This thesis consists of two separate parts: enamel remineralization and dentin tubule occlusion. Material and Method: For the enamel remineralization study, initial carious lesions were created on 80 enamel samples using a demineralization solution in an incubator (72 hours, 37⁰C, 60 rpm). The samples were then treated using a pH cycling model for 14 days with the following toothpastes: 1) Experimental Paste Containing Bioactive Glass (SPC Cosmetics, Turkey)(MB), 2) Experimental Paste Containing Bioactive Glass and Fluoride (SPC Cosmetics)(MBF), 3) Experimental Paste Containing Protein and Calcium Glycerophosphate (SPC Cosmetics)(MP), 4) Experimental Paste Containing Hydroxyapatite (SPC Cosmetics)(MH), 5) Experimental Paste Containing Hydroxyapatite and Fluoride (SPC Cosmetics)(MHF), 6) Sensodyne Repair and Protect (GSK, Ireland)(MS), 7) R.O.C.S. Sensitive (R.O.C.S. GmbH, Germany)(MR), 8) Base Paste(SPC Cosmetics)(M). Enamel samples were assessed using microhardness tests, FluoreCam, and DIAGNOdent Pen devices at initial, after demineralization and after remineralization. For the dentin tubule occlusion study, 80 dentin samples were exposed to 6% citric acid for 2 minutes to open the dentin tubules. The following agents were applied for 14 days using an erosive cycle model: 1) Experimental Paste Containing Bioactive Glass (SPC Cosmetics)(DB), 2) Experimental Paste Containing Bioactive Glass and Fluoride (SPC Cosmetics)(DBF), 3) Experimental Sensitivity Relief Toothpaste (SPC Cosmetics)(DH), 4) R.O.C.S. Sensitive (R.O.C.S.)(DR), 5) Colgate Sensitive Pro-Relief™ (Colgate Palmolive, Poland)(DC), 6) Sensodyne Repair and Protect (GSK)(DS), 7) Oral-B Sensitivity and Gum Relief (P&G, Germany)(DO), 8) Base Paste (SPC Cosmetics)(D). Dentin samples were assessed using microhardness tests, FluoreCam, and DIAGNOdent Pen devices at initial after citric acid exposure and after treatment. Scanning electron microscope images were taken.