Meme kanseri üzerine survivin geni 1547a/g (rs3764383) promotor polimorfizminin etkisi
The effect of survi̇vin gene 1547a/g (rs3764383) promoter polymorphism on breast cancer
- Tez No: 360102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER SÜRGİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Genetik, General Surgery, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Meme kanseri dünyada kadınlar arasında en sık görülen malign tümör olup, kadınlarda görülen tüm kanserlerin yaklaşık %30`unu oluşturmaktadır. Meme kanserine bağlı ölümler, akciğer ve kolorektal kanserlerden sonra üçüncü sırayı almaktadır. 40-44 yaş grubundaki kadınlarda ise en sık ölüm sebebidir. Yakın zaman önce bulunan ve BIRC5 olarak da bilinen survivin, IAP (Apoptozis İnhibitör Protein) ailesinin üyesi olan, hücre bölünmesini düzenleyen ve apoptozisi baskılayan çift fonksiyonlu bir antiapoptotik proteindir. Survivin'in mitoz ve apoptozisdeki görevleri, bu proteinin, tümörün büyüme potansiyeli olan hücrelerinde eksprese edildiğini ve tümör oluşması ile tümörün büyümesinde etkili olduğunu düşündürür. Yüksek survivin düzeyi, tümörlü hastalar için negatif bir prognostik faktördür. Survivin molekülünü kodlayan genin, promotor bölgesi içinde tanımlanmış birkaç nükleotid polimorfizmi mevcuttur. Bunlardan biri de bizim çalışmamızda araştırdığımız CDE/CHR (Cell cycle dependent element/cell cycle gene homology region) repressör bağlama bölgesinde lokalize olan, o bölgeye ait Survivin promotor 1547A/G polimorfizmidir. Survivin promotor 1547A/G gen polimorfizmi ile literatürde sadece küçük hücreli akciğer kanseri ve over kanseri ile ilgili toplam 2 adet yapılmış çalışma bulunmaktadır (172,174). Survivin'in 1547A/G promotor polimorfizmine sahip over kanserli hastalarda, hastalığınbaşlangıcınındaha genç yaşta olduğugösterilmiş. Survivin'in 1547A/G promotor polimorfizmine sahip küçük hücreli akciğer kanseri olan hastalarda, hastalığın kötü prognozlu olduğu istatiksel olarak güçlü bir şekilde gösterilmiş. Biz de yapmış olduğumuz bu çalışmada, meme kanserlerinde ve kontrol grubunda Survivin 1547A/G promotor polimorfizmini araştırdık. Ayrıca bu çalışma, Survivin 1547A/G promotor polimorfizmi meme kanserleri arasındaki ilişkinin incelenmesi bakımından bildiğimiz kadarıyla literatürdeki ilk çalışmadır. Bu amaçla, hastanemiz genel cerrahi bölümü tarafından daha önceden ameliyat edilmiş, 143 meme kanseri hastasının patolojik spesmenlerinden alınan doku örnekleri ile gerekli klinik bilgileri çalışmaya dahil edilmiştir. Ayrıca 30 yaş üzeri, 101 sağlıklı kadın bireyin (Kontrol grubu) de aydınlatılmış onamları alındıktan sonra kan örnekleri alınarak çalışmaya dahil edilmiştir. Bu polimorfizmin meme kanserinin gelişiminde etkisinin olup olmadığı ve meme kanserli hastaların prognozuyla olan ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Daha önceden ameliyat edilmiş olan kanser hastalarının patolojik spesmenlerinden alınan dokulardan ve kontrol grubu için sağlıklı kadınlardan alınmış kan örneklerinde PCR-DNA yöntemi kullanılarak Survivin 1547A/G promotor polimorfizmi araştırıldı. Sonuç olarak elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, kontrol ve meme kanseri grupları arasında, Survivin 1547A/G promotor polimorfizmi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir (p=0,253). Kanser grubunda grade ile Survivin 1547A/G promotor polimorfizminde GG genotipi (sadece G allelini taşımak) ile GA+AA genotipi (yada A allelini taşımak) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görüldü (p=0,020). Sonuçta literatür ile uyumlu olarak hastalık prognozu ile Survivin 1547A/G promotor polimorfizmi arasında saf G allelini taşımak ve saf G allelini taşıyanların negatif prognostik faktörlerle ilişkili olmasından dolayı homozigot G allelini taşımanın prognozu kötüleştirdiği söylenebilir. Bulgularımızın desteklenmesi için daha geniş popülasyonlarda bu polimorfizmin çalışılmasına gerek duyulmaktadır. Yaptığımız çalışmanın bu polimorfizm ile yapılacak olan gelecekteki başka çalışma ve incelemelere yol gösterici olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Breast canceramong women worldwide,isthe most commonmalignant tumors, approximately 30% ofall cancersin womenconstitute`s. Breastcancerdeaths, afterlung and colorectalcancerranksthird. Women inthe 40-44 agegroupisthe mostcommon cause of death. Foundrecentlyandknown asBIRC5survivin, IAP(inhibitor of apoptosisprotein) is a memberof the family, regulatescell divisionandsuppress apoptosisofthe dual-functionisananti-apoptoticproteins. Thetasksmitosissurvivinand apoptosis, this protein, thegrowth potentialof the tumorcellsand isexpressedinoncogenesisand tumorgrowthisthought to beeffective. Highsurvivinlevelsin the tumorisa prognostic factorfor patients withnegative. Moleculesencodingsurvivingenepromoter regionidentifiedinseveralnucleotide polymorphismsite. One of them, in our study we investigatethe CDE/CHR (Cell cycledependentelement /cellcyclegenehomologyregion) repressorbinding siteis localized, itbelongs to the regionof survivinpromoter1547A /G polymorphismis. Survivinpromoter1547A / Gpolymorphismin the literaturewithonly smallcell lung cancerand ovarian cancerareassociated witha total of 2studies. Survivin1547A / Gpromoter polymorphismin patientswithovarian cancer, at a younger ageofonset of the diseasewas shown to be. Survivin1547A / Gpromoter polymorphismin patients withsmall cell lung cancerwith adiseasewith poor prognosiswasshownto bestatisticallystrong. In our studywehave done, Survivininbreast cancerand control groupsin the1547A / Gpromoter polymorphismswere investigated. Furthermore, this studySurvivin1547A / Gpromoter polymorphismin terms ofexaminingthe relationship betweenbreast canceras we know itis the first studyin the literature. For this purpose,our hospitalpreviouslyhad been operatedby the department ofgeneral surgery, 143breast cancer patientswithpathologicalspecimens, tissue samples taken the necessary clinicalinformationwere includedin the study. In addition,over the age of30, 101healthy femalesubjects (control group) after obtainingtheinformed consentblood sampleswereincluded in the study. The effectof this polymorphismin the development ofbreast cancer, and whetherthe relationship withthe prognosisof breast cancer patients, we aimed to reveal. Cancer patients whohad been operatedpreviouslybeen removed fromthepathological specimenof tissueandblood samplestaken fromhealthy womenfor the control groupin thePCR-DNA using the methodofSurvivor1547A / Gpromoter polymorphismwas investigated. Consideringthe findings obtainedas a result, control and breast cancergroups, Survivin1547A / Gpromoter polymorphismwas observedstatistically significant differencesin terms of(p =0.253). In the cancer groupgradewithSurvivin1547A / Gpromoter polymorphismin theGG genotype(onlythe G alleleto move) and GA +AA genotype(or alleleto move) a statistically significantdifference was observed(p= 0.020). Resultsconsistent with the literatureprognosiswithSurvivin1547A / Gpromoter polymorphismofpureG allelemove andpureG allelecarriesnegativeprognostic factorsassociated withduehomozygousGalleleof carryingworsens the prognosiscan be said. Toconfirm ourfindingsinlarger populationsare neededto bestudiedfor this polymorphism. Our workto bedone withthispolymorphismtobe a guidingfuturewe believefurther studyand review.