İki yaş altı çocuklarda respiratuvar sinsityal virüs enfeksiyonlarını diğer viral alt solunum yolu enfeksiyonlarından ayıran klinik ve laboratuvar belirteçler
  1. Tez No: 360101
  2. Yazar: HANİFE HİLAL ANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ESRA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 1-24 aylık, viral alt solunum yolu enfeksiyonu tanısıyla takip edilen hastaları anamnez ve fizik muayeneye dayalı klinik değerlendirme ve hastalarda rutin olarak tetkik edilen tam kan sayımı değerleri ve biyokimyasal değerler açısından karşılaştırarak RSV tanısı konulmasında yol gösterebilecek parametreleri ortaya koymaktır. Gereç ve yöntem: Hastanemize viral alt solunum yolu enfeksiyonu tablosuyla başvuran iki yaş altı infantlar incelenmiştir. Toplam 193 hasta (RSV pozitif (n=85), RSV negatif (n=108)) çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların dosya bilgilerine başvurularak yaş, cinsiyet, şikayetler, sigara maruziyeti, prematürite varlığı gibi demografik veriler ve başvuru anındaki fizik muayene bulguları araştırılmıştır. Laboratuvar değerleri incelenmiştir. Hastalar RSV pozitif ve negatif olmak üzere iki gruba ayrılıp istatiksel olarak karşılaştırılmıştır (ki-kare testi (% 95 Confidence Interval- %95 CI), Mann-Whitney U testi (p:0,05)). Bulgular: RSV pozitif ve negatif hasta gruplarının demografik veriler ve tedavi seçimleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to ivestigate parameters which might be related with RSV diagnosis by comparing clinical investigation findings based on medical history and physical examination with routinely ordered whole blood counts and biochemical variables in children ≤2 years of age hospitilazed for lower respiratory tract infections. Methods: The sample consisted of 193 children ≤2 years of age [RSV positive (n=85), RSV negative (n=108)] with lower respiratory tract infections at the time of admission in our hospital from May 2010 to May 2013. Sociodemographic findings (age, sex, exposure to maternal smoking, prematurity), chief complaints and physical examination findings were retrospectively evaluated via medical records. RSV positive and negative groups were compared using Chi-square test (% 95 Confidence Interval- %95 CI), Mann-Whitney U test (p:0,05). Results: No statistically significant differences were found in demographic variables and treatment decisions between RSV positive and RSV negative patients. In RSV postive patient group, higher hyponatremia (p ≤0.001) and AST values (p=0.003) were found. Descreased MPV were determined 71.8% in RSV positive group, and 18.9% in RSV negative group, respectively. The trend of decreased MPV was higher in RSV positive patients (OR:10.929, 95% CI ) compared to in RSV negative patients. Conclusions: According with the previous studies, higher hyponatremia and increased AST values were associated with RSV infection; and decreased MPV was significantly related with RSV infection in this sample. This is the second study in the literature that found decreased MPV values in RSV positive patients. The pathogenesis of extrapulmonary chemical changings in RSV infections is still unknown. We suggested that which mechanism might be related with decreased MPV, hyponatremia, and increased AST values in RSV infection would be investigated further.