Meme kanserinde Survivin -31G/C polimorfizminin incelenmesi
  1. Tez No: 424318
  2. Yazar: AYŞEM DİLARA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAGEHAN ERSOY TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Meme kanseri dünyada üçüncü sıklıkta rastlanan kanser türü olup kadınlarda en sık görülen malignitedir ve kadınlardaki kanser olgularının %18'inden sorumludur. Yakın zaman önce bulunan ve BIRC5 olarak da bilinen Survivin, apoptozu inhibe edici (Apoptoz İnhibitör Protein - IAPs) proteinlerdendir. Anti-apoptotik özeliğinin yanı sıra, hücre proliferasyonunda ve anjiyogenezde rol oynaması survivinin, tümörün büyüme potansiyeli olan hücrelerinde eksprese edildiğini, tümör oluşumu ve büyümesinde etkili olduğunu düşündürmektedir. Güncel olarak survivin ifadesi insan meme kanserlerinde bildirilmiş olup, survivin ekspresyonunun artmış düzeylerinin meme kanserli hastalar için negatif bir prognostik faktör olabileceği bildirilmiştir. Survivin gen polimorfizmlerinden en çok çalışması yapılmış olan CDE/CHR reseptör bağlayıcı bölgede lokalize olan -31G/C polimorfizmidir. Survivin geninin promotör bölgesindeki bu mutasyon sonucu hücre döngüsünden bağımsız olarak genin transkripsiyonu ve bunun sonucunda da aşırı ifadesi görülür. Bu çalışmada 72 meme kanseri hastası ve 74 sağlıklı kontrole ait DNA örneklerinde survivin -31 G/C polimorfizmi PCR-RFLP yöntemi ile araştırılarak bu polimorfizmin meme kanserine yatkınlıktaki rolü ile klinik ve patolojik verilerle ilişkisi incelenmiştir. İncelenen populasyonda survivin -31 G/C polimorfizminin meme kanserine yatkınlıkta rolü bulunamamıştır. Hastaların klinik ve patolojik verileri ile polimorfizm arasında da anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu tez çalışmasında elde edilen sonuçların teyidi ve survivin -31 G/C polimorfizminin meme kanseri üzerine olan etkisinin daha iyi anlaşılabilmesi için daha geniş hasta ve kontrol gruplarında tekrarlanmış araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the third most common type of cancer and the most common malignancy in the World, and is responsible for 18% of cancer cases in women. Survivin, recently found and also known as BIRC5, is one of the apoptosis inhibiting (Inhibitor of Apoptosis Protein - IAP) proteins. Besides its anti-apoptotic properties, its role in cell proliferation and angiogenesis implies that survivin is expressed in tumor cells that have proliferative capacity and has effects on tumor formation and growth. Currently survivin expression has been reported in human breast cancers, increased levels of survivin expression was reported to be a negative prognostic factor for patients with cancer. Survivin -31 G/C polymorphism is the best known and the most widely studied polymorphism in the literature, which is located at CDE/CHR receptor binding region. As a result of this mutation in the promoter region, transcription of the gene regardless of cell cycle and its over expression is detected. In this study, survivin -31 G/C polymorphism was investigated and its role in breast cancer susceptibility was analyzed together with its correlation with clinicopathological properties. A role of this polymorphism in breast cancer susceptibility could not be identified in the studied population. There was also no significant association between the polymorphism and clinicopathological characteristics of the patients. In order to verify and to clarify the role of this polymorphism in breast cancer, wider patient and control populations are required.