Riskli travma nedeniyle çocuk acil servisine başvuran hastaların klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical signs, laboratory test results and imaging modalities of risky trauma patients admitted to the pediatric emergency department
  1. Tez No: 360111
  2. Yazar: MURAT TEKGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TEKŞAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tekgüç, M, Riskli travma nedeniyle çocuk acil servisine başvuran hastaların klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulgularının değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2014. Travma, çevresel etkenlerden enerji transferi sonucunda insanın doku ve organlarında oluşan hasardır. Çocuklar ve adölesanlarda, travmaya bağlı yaralanma ve ölümler diğer major hastalıkları geride bırakarak, travmayı çözülmesi gereken en önemli halk sağlığı problemi haline getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, riskli travma mekanizması nedeniyle çocuk acil servisine (ÇAS) başvuran ve çoklu organ travması şüphesiyle yaklaşılan hastaların ilk başvurusu ve izlemi sırasındaki klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulgularının retrospektif olarak karşılaştırılması, sınıflandırılması ve değerlendirilmesidir. Bu çalışmada Ocak 2010 ve Eylül 2013 tarihleri arasında riskli travma mekanizmasıyla ÇAS'a başvuran 302 çocuk hastanın retrospektif olarak klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguları ayrıntılı incelenmiştir. Çalışmaya ICD-10 Hastalık Sınıflandırma Kitapçığında yer alan“Hastalık ve ölümün dış sebepleri V1-99”ile“kazaların diğer dış sebepleri W1-51”travma tanı kodlarıyla saptanan ve riskli travma mekanizmasına maruz kalmış hastalar dahil edilmiştir. Travma mekanizmaları içerisinde en sık araç dışı motorlu taşıt kazalarının (%32,5) görüldüğü, en sık erkek cinsiyetin (%60,3) travmaya maruz kaldığı, tüm yaş gruplarında en sık motorlu taşıt kazalarının yer aldığı, ancak 0-1 ve 1-5 yaş grubunda yüksekten düşmenin daha sık ve 12 yaşından sonra da darp mekanizmasının daha sık görüldüğü (p0,05) tespit edilmiştir. Sonuç olarak; riskli travma mekanizmasının, çocuk hastaların travma paternini belirleyen unsurlardan biri olduğu ve travma hastaları değerlendirilirken muayene bulguları ve tetkiklerinin yanında travma mekanizmasının da mutlaka göz önünde tutulması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Tekguc, M., Evaluation of clinical signs, laboratory test results and imaging modalities of risky trauma patients admitted to the Pediatric Emergency Department, Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Thesis, Ankara, 2014. Trauma is an injury of human tissues and organs via energy transfer from environmental factors. The morbidity and mortality of trauma, incidence of which is greater than other major diseases, makes it an essential public health problem, especially in childhood and adolescence periods. The aim of this study is to evaluate, compare and classify clinical signs, laboratory test results and imaging modalities of risky trauma patients, who were under the risk of multisystemic trauma, during their observation in the Pediatric Emergency Department (PED). In this study, between January 2010 and September 2013, the clinical signs, laboratory test results and imaging modalities of 302 patients admitted to PED were compared and evaluated retrospectively. Pediatric risky trauma patients, to whom trauma codes of V1-99 and W1-51 were attributed according to ICD-10 International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, were included for this study. It was found that the most frequent trauma mechanism was motor vehicle collision (32.5% of the study population) when the patients were pedesterians, bicycle riders or motorbike riders, and males (60%) were affected more than females. Whereas motor vehicle collisions were detected as the most frequent mechanism amongst all pediatric age groups, falls were seen more frequently amongst children aged one year or fewer and those aged between one and five, and assaults were found to be more common amongst children aged more than 12 (p0.05). In conclusion, risky trauma mechanism is one of the important factors which determines pattern of injury in children and while evaluating pediatric trauma patients in PED, it is essential to consider the risk of trauma mechanism in combination with examination findings, laboratory tests and imaging modalities.