Hastanemizde izlediğimiz bruselloz tanılı çocuk olgularda epidemiyolojik, klinik, laboratuvar bulgularının ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
İn our hospital, evaluation of epidemiological, clinic, laboratory findings and treatment results of brucellosis diagnosis of child cases
  1. Tez No: 360142
  2. Yazar: SEVGİ ÇIRAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÜLNAR ŞENSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Brusella enfekte hayvanlardan direkt temas ya da enfekte hayvanların kaynatılmamış süt ve süt ürünleriyle bulaşabilen bir zoonozdur. Ülkemizde hayvancılığın ve kaynatılmamış süt ürünlerinin tüketiminin yaygın olmasından dolayı endemik olarak görülür. Çok değişik klinik tablolarla karşımıza çıkabilmesinden ötürü birçok hastalığı taklit edebilmektedir. Bu çalışmada ülkemizde sık görülen brusella hastalığının çocuklarda epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Servisi' nde Ocak 2008 ile Aralık 2013 tarihleri arasında, brusella tanısıyla yatırılıp tedavi verilen 52 hastanın dosyası geriye dönük olarak incelendi. Hastaların % 19.2' si kız % 80.8' i erkek olup, ortanca yaş 11 yaş (min:2-mak:17 yaş) idi. Hastaların en çok % 34.6 oranı ile bahar aylarında başvurduğu, ikinci sıklıkta ise % 32.7 oranı ile yaz aylarında başvurduğu gözlendi. Hastaların % 78.8' i hayvancılıkla uğraşmakta olup, hayvanlardaki düşük oranı % 26.9 idi. Çiğ süt ve ürünlerinin tüketim oranı % 75 olarak bulunurken, ailesinde brusella geçiren olgu oranı % 32.7 olarak karşımıza çıktı. Hastalarımızın başvuru semptom sürelerine bakıldığında % 57.7' si akut, % 42.3' ü subakut idi. Ateş % 75' lik oran ile en sık başvuru semptomu olurken, artralji % 53.8, artrit %19.2 oranında gözlendi. Hepatomegali % 42.3, splenomegali % 44.2 oranında mevcuttu. Hemoglobin ortanca değeri 11.7 g/dL (min:7.2-mak:14.3 g/dL), ortalama(±)SD beyaz küre değeri 5785±2399 /mm³, ortalama(±)SD trombosit değeri 222.000±109.162 /mm³ olarak saptandı. Serum aglutinasyon titresi % 90.4 oranında pozitif bulunmuş olup, kan kültüründe etkeni üretme oranı ise % 56.1 olarak bulunmuştur. Uygun süre uygulanan uygun antibiyotik tedavisi ile kontrollere gelen 41 hastanın tümünde iyileşme gözlenmiş olup relaps gözlenen hasta olmamıştır. Ülkemizde yüksek ateş, artralji, hepatosplenomegali ile başvuran hastalarda brusella hastalığı akılda tutulmalı, aile öyküsü, hayvancılıkla uğraş, kaynatılmamış süt ve ürünleri tüketimi sorgulanmalı ve bu hastalığa yönelik tetkikler istenilmelidir. Brusella bulaş yolları konusunda toplum bilinçlendirilmeli ve tedavi edilmediğinde ciddi komplikasyonları olan bu hastalığın eradikasyonu sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Brucella is a zooonosis which can be transmitted by direct contact with infected animals or the unpasteurised milk and milk products of infected animals. It is seen as endemic in our country as livestock farming and the consumption of unpasteurised dairy products are widespread. As many different clinical tables may be encountered, it can mimic several diseases. The aim of this study was to evaluate the epidemiological, clinical and laboratory characteristics of the frequently seen disease of brucella in children. A retrospective examination was made of the hospital files of 52 patients who presented at the Paediatric Infection Department of Ondokuz Mayis University Medical Faculty, were diagnosed with brucella and were admitted for treatment between January 2008 and December 2013. The patients comprised 19.2 % females and 80.8 % males with a mean age of 11 years (range, 2-17 years). The most patients presented in the spring months at a rate of 34.6 %, followed by 32.7 % in the summer months. Although 78.8 % of patients were involved in livestock farming, the rate in animals was low at 26.9 %. The rate of consumption of unpasteurised milk and dairy products was found to be 75 % and 32.7 % had cases of brucella infection in the family. On presentation, 57.7 % of cases had acute symptoms and 42.3 % subacute. While the most common presenting symptom was fever at 75 %, arthralgia was observed at 53.8 % and arthritis at 19.2 %. Hepatomegaly was present at 42.3 % and splenomegaly at 44.2 %. The mean value of haemoglobin was determined as 11.7 g/dL (range, 7.2-14.3 g/dL), mean white cell value as 5785±2399 /mm³ and mean thrombocyte value as 222.000±109.162 /mm³. Serum agglutination titre was found to be positive at 90.4 % and production factor in blood culture was determined as 56.1 %. After a sufficient period of appropriate antibiotic therapy, all 41 patients who attended follow-up examination were observed to have completely recovered. No relapse was observed in any patient. For patients in our country presenting with fever, arthralgia and hepatosplenomegaly, brucella should be kept in mind. Family history, livestock farming involvement and consumption of unpasteurised milk and dairy products must be questioned and tests directed to this disease should be requested. Public education on the infection paths of brucella should be conducted to enable eradication of this disease which has serious complications.