Çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemileri'nde BCR/ABL ve TEL/AML1 gen düzensizliklerinin klinik ve hematolojik önemi
Clinical and hematological significance of BCR/ABL and TEL/AML1 gen abnormalities in childhood acute lymphoblastic leukemia
- Tez No: 360141
- Danışmanlar: PROF. DR. METHİYE GÖNÜL OĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Lösemiler, genetik değişikliklerin sonucu olarak hematopoetik hücrelerin klonal proliferasyon gösterdiği, en yaygın çocukluk çağı kanseridir. Çocukluk çağı lösemilerinde, tedavi öncesi yapılan genetik analizler, tanısal ve prognostik önem taşır. Bu çalışmada, ALL tanısı alan pediatrik hasta popülasyonunda, sitogenetik analizler ve floresan in situ hibridizasyon (FISH) çalışmaları ile saptanan akut lenfoblastik lösemiye özgün BCR/ABL ve TEL/AML1 ilişkili genetik belirteçlerin klinik, immünolojik, hematolojik ve morfolojik parametrelerle ilişkisinin ve prognostik önemlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, Ocak 2005 ve Kasım 2013 tarihleri arasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hematoloji Bilim Dalında ALL tanısı ile izlenen ve genetik analiz için Pediatrik Genetik Tanı Laboratuarlarına başvuran 115 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmamızda, metafaz elde edilen 98 hastanın 61 (%62,2)' inde sitogenetik analiz sonucu normaldi, 37 (%37,7)' sinde ise sitogenetik aberasyon olduğu saptandı. Sadece metafaz sayısı optimal olan hastalar incelendiğinde sitogenetik aberasyon oranı %54.4 olarak saptandı. Hiperdiploidi ( >46 kromozom) %12 oranında saptandı. Bu grupta en yaygın kromozom kazancının 4, 14 ve 21. kromozomlar olduğu gözlendi. Hipodiploidi (
Özet (Çeviri)
Leukemia is the most common form of childhood cancer which develops as a result of clonal proliferation in hematopoietic cells, triggered by genetic changes. Genetic analyses done before treatment holds a diagnostic and prognostic value for childhood leukemia. The aim of this study was to evaluate the prognostic significance of genetic markers detected by cytogenetic analysis and fluorescent in situ hybridization [BCR, ABL and TEL, AML1] which are specific for acute lymphoblastic leukemia (ALL) and to correlate the results with the clinical, hematological and morphological parameters in a population of children who were diagnosed with ALL. In this study, a sum of 115 patients who were diagnosed with ALL at Ondokuz Mayıs University Pediatric Hematology Department in between January 2005 and November 2013, and who were applied to Laboratories of Pediatric Genetic Department for genetic analysis were observed retrospectively. As a result, 37.7% of the patients had cytogenetic aberrations. When only the patients with optimal metaphase number were considered, cytogenetic aberration rate was 54.4%. Hyperdiploidy rate was 12%. Chromosome gains were mostly for chromosomes 4, 14 and 21. Hypodiploidy (