Sıçanlarda nöroaksiyel uygulanan lipozomal bupivakainin kontrollü salınım paternleri
Controlled release patterns of liposomal bupivacaine after neuraxial administration in rats
- Tez No: 360148
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada uzun etkili bir lokal anestezik olan bupivakainin analjezik etkisinden daha uzun süre faydalanabilmek için in vitro koşullarda hazırlanan multilameller lipozomal bupivakaini intratekal olarak sıçanlara uygulayarak lipozomal bupivakainin in vivo kontrollü salınımını göstermeyi amaçladık. Etik komite izni alındıktan sonra bupivakain HCl (BHCl) ve bupivakain baz ile kolestrol, dipalmitoil fosfatidil kolin, metanol kullanılarak rotavapor cihazında vakumlu distilasyon yapıldı, ultrasonik banyoda tutularak homojen dağılım sağlanarak iki çeşit lipozomal bupivakain formülasyonu elde edildi; Lipozomal Bupivakain (LB) ve Yüksek Verimli Lipozomal Bupivakain (YVLB). Her grup 6 adet sıçan içerecek şekilde 3 grup oluşturuldu. Grup 1: (BHCl), Grup 2: (LB), Grup 3: (YVLB). Sıçanlara işlem öncesi 3 dk içinde uyanmayı sağlayacak şekilde düşük konsantrasyonda sevoflurane inhalasyonu ile anestezi indüksiyonu yapıldı. Lokal anestezik formülasyonları lomber alandan intratekal boşluğa 30 μl (%0.5 BHCl) olacak şekilde elektrik şok şeklinde kuyruk hareketinin görülmesinden sonra verildi. Analjezi değerlendirilmesi tail-flick testi (kuyruk çekme testi) ile değerlendirilirken, motor blok derecesi (0= motor blok yok, 1=kısmi motor blok, 2=tam motor blok ) belirlendi.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the in vivo effect of intrathecal administration of liposomal bupivacaine on the duration of analgesia and the motor block in rats. After approval of the ethics committe, bupivacaine HCl (BHCl), bupivacaine base, cholesterol, dipalmitoyl phosphatidylcholine and methanole were distillated with vacuum in rotavapor device. They were kept in an ultrasound bath to achive homogenic distribution. Two different liposomal bupivacaine formulations were made as liposomal bupivacaine (LB) and High Yield Drug Entrapment in Liposome (HYDEL). Three groups consisting of 6 rats were assigned as Group 1 (BHCl), Group 2 (LB), Group 3 (HYDEL). Anesthesia induction was provided with sevoflurane inhalation at low concentrations that may allow awakening within approximately 3 minutes (min). Local anesthetic formulations were injected into the intrathecal space in volume of 30 μl (0.5 % BHCL) at lumbar region after achieving a positive indication of electrical shock-like tail movement and analgesia was assessed using the tail flick test while motor block degree was scored (0: Complete motor block, 1: Partial motor block, 2: No motor block).