Göğüs ağrısı şikayeti ile acil servise başvuran hastalarda akut koroner sendrom riskinin belirlenmesinde HEARTS3 skorunun kullanılabilirliği
Determination of acute coronary syndrome risk applicability of HEARTS3 score in patients with chest pain presenting to the emergency department
- Tez No: 360149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH), günümüzde endüstrileşmiş ülkelerde ölümün önde gelen nedenidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) her yıl 1,5 milyondan fazla insanın akut miyokard infarktüsü (AMİ) geçirdiği belirlenmiştir. Hastalığın teşhisinin erken dönemde konulması ve tedavinin zamanında yapılmasıyla morbidite ve mortalite olumlu etkilenecek ve hastalığın takibi esnasında çıkabilecek komplikasyonların daha kolay kontrol altına alınması sağlanacaktır. AMİ kliniğinin esasını, retrosternal başlangıçlı göğüs ağrısı oluşturur ve göğüs ağrısı acil servise başvuru nedenleri arasında sıklık bakımından 2. sıradadır. Göğüs ağrılı hastada AKS ile diğer ölümcül olmayan nedenlerin ayırıcı tanısının yapılması gerekmektedir. Göğüs ağrısı başladıktan sonra hastanın kliniğe gelişi ve tanının konmasına kadar geçecek olan süre ne kadar kısa olursa, nekroz oluşmadan tedaviye başlanma olasılığı o derece fazladır. Göğüs ağrılı hastaların AKS açısından risk durumlarını belirleyebilmek için geliştirilmiş skorlama sistemleri mevcuttur. NACPR, HEART ve sonrasında geliştirilen HEARTS3 skorlama sistemleri son zamanlarda ortaya konmuş, acil servisten göğüs ağrılı hastaların, efor testi, ileri kardiyak testler ve kardiyak görüntülemeye gerek duyulmadan erken taburculuğunu sağlamak için geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda HEARTS3 skoru kullanılarak AKS açısından riskin belirlenmesi, yüksek riskli hastaların tanı ve tedavilerinin uygun, eksiksiz ve hızla yapılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda düşük riskli hastaların takip süresini kısaltmak, hızlı acil servis taburculuklarının sağlanarak, acil yoğunluğunun azaltılmasını sağlayabilirliği açısından bu skorun iyi bir tahmin aracı olup olmadığını değerlendirmektir. Araştırma verisi SPSS 15.0 istatistik paket programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler ortalama (±)standart sapma, frekans dağılımı ve yüzde olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Coronary heart disease (CHD), today is the leading cause of death in industrialized countries. In the United States (U.S.) each year more than 1.5 million people with acute myocardial infarction (AMI) is determined . Be placed in the diagnosis and treatment of early, morbidity and mortality were positively affected by timely and possible complications of the disease during follow-up are easier to control. The basis clinical appareance of acute myocardial infarction (AMI) is retrosternal chest pain onset. Chest pain is the second among the causes of emergency department visits in frequency. In patients with chest pain, acute coroner syndrome and other non-fatal causes should be evaluated. After onset of chest pain and a diagnosis of the patient until the arrival to the clinic, time is critical, the shortest time is the most probability of initiation of treatment without necrosis. Scoring systems are available in patients with chest pain to determine their risks for ACS. NACPR, HEART and lately HEARTS3 are the scoring systems which are developed to provide early discharge of patients with chest pain from emergency departments without requiring exercise testing, advanced cardiac testing and cardiac imaging. The aim of this study is to determine the risk of acute coronary syndrome in patients presenting to the emergency department with chest pain using HEARTS3 scoring system and to provide appropriate diagnosis and treatment of high-risk patients completely and quickly.Another target of this study is to shorten the duration of follow-up of low-risk patients; to provide rapid discharge of emergency services and to show whether this scoring system is a forecasting tool of reducing emergency departments patient population. Survey data were evaluated through SPSS 15.0 statistical software package. Descriptive statistics are presented as mean (±) standard deviation, frequency distribution and percentages.