Siyatik sinir bloğu yapılan sıçanlarda magnezyumun lokal anestezikler üzerine etkileri
The effect of magnesium on local anesthetics for rat sciatic nerve block
- Tez No: 341770
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KÜÇÜKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Genel anestezi alması sakıncalı olan ve nöroaksiyel anestezinin uygun olmadığı hastalarda yapılan periferik sinir bloklarında kimi zaman birden fazla sinir bloğu gerektiğinden toksik dozlara yaklaşılmaktadır. Amacımız lokal anestezik ilaçlarla magnezyum arasındaki etkileşimi gösterip kullanılan lokal anestezik dozunun azaltılabilmesi ve etki süresinin uzaması için yeni bir protokol oluşturabilmek ve tek başına magnezyum kullanımının sinir bloğu üzerinde etkinliği olup olmadığını gösterebilmektir. Gereç ve yöntem: Toplamda 40 adet yaklaşık 200 gr ağırlığındaki Sprague Dawley cinsi sıçan kullanıldı. İşlem uygulanmadan önce sıçanlar deneyin yapılacağı ortama alıştırıldı . Genel anestezi uygulan sıçanlara 30 Gauge iğne ile siyatik sinir blokajı sağlandı. Bloklar tüm sıçanlarda sol bacağa uygulanmış olunup, sağ bacak kontrol amaçlı kullanıldı. Araştırmacı vereceği ilacın çeşidini ve dozlarını bilmiyordu (çift-kör). İşlem sonrası etkinlik Sıcak Plaka testi kullanılarak değerlendirildi. Sıcak Plaka cihazının metal düz yüzeyi önceden 55±0.3 0C?ye ısıtılarak kullanıldı. Hayvanların ısıtılmış cihazın üzerine konmalarından sonra arka ayaklarını yalama süresi veya ayaklarını hızla çarptıkları süre termal uyarıya yanıt olarak değerlendirildi. Sıcak Plaka testi ölçümleri blok uygulaması öncesi ve sonrası 15-30-45-60-90-120-240-260-270. dakikalarda (dk.) değerlendirildi. Bulgular: % 2 Prilokain ile yapılan sinir bloğunda ortalama duysal blok süresi 180 ± 42.426; 180 (120-240) dk., motor blok süresi 101.25 ± 42.237; 105 (30-150 ) dk. ölçüldü. %2 Prilokain + 0,012 mEq MgSO4 ile yapılan sinir bloğunda duysal blok süresi 108.75 ± 35.632; 90 (90-180) dk., motor blok süresi 33.75 ± 6.944; 30 (30-45 )dk. ölçüldü. %0,5 Bupivakain ile yapılan sinir bloğunda duysal blok süresi 202.50 ± 13.887; 210 (180-210) dk. , motor blok süresi 168.75 ± 50.551; 210 (90-210) dk. ölçüldü . %0,5 Bupivakain + 0,012 mEq MgSO4 ile yapılan sinir bloğunda duysal blok süresi 240 ± 55.549; 270 (150-270 ) dk. ölçüldü ancak bupivakainin motor blok etkisinin ortadan kalktığı izlendi. Magnezyumun %1,5?luk 0,024mEq solusyonuyla yapılan bloklarda duysal veya motor blok izlenmedi. Sonuç: Çalışmamızda kullandığımız konsantrasyonlarda magnezyumun prilokaine eklenmesi ile prilokainin duysal ve motor blok etki sürelerinin azaldığı görülürken kullandığımız konsantrasyonlarda magnezyumun bupivakaine eklenmesi sonucunda bupivakainin motor blok etkisinin tamamen ortadan kalktığı ancak duysal blok süresinin uzadığı tespit edildi. Kullandığımız konsantrasyonlarda magnezyumun tek başına uygulanmasının herhangi bir blok etkisi yaratmadığı gösteridi. Bu amaçla magnezyumun lokal anesteziklerin etki süresini uzatabileceği gösterilmiş olunup ancak kesin kanıya varmak için farklı konsantrasyonlarda ve insanlar üzerinde yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim:For the patients whose general anesthesia has a high risk and neuroaxial anesthesia is contraindicated ,we have to use peripheral nerve block technics that requires very high doses of local anesthetics. To limit the usage of large amounts of local anesthetics, an adjuvant can be an effective choice . Our goal is to show the relationship between local anesthesia and magnesium so we can use less doses of local anesthetics and create a possible new approach in nerve blocks. Matherials anda Methods: A total of 40 Sprague Dawley rats weighing approximately 200 g were used. Female Sprague-Dawley rats kept in animal housing facilities. Rats were handled by the experimenter before the procedures to familiarize them with the experimental environment and experimenter. The experimenter was blinded to the drug and concentration used. Before the nerve blockade, rats were anesthetized by inhalation . The sciatic block was conducted by a 30-gauge needle. Only the left legs were used for blocks, right legs were used as controls. After the procedure, efficacy was assessed by using hot plate test. Hot Plate?s metal flat surface was heated to 55 ± 0.3 C before the experiment . After the rats placed on the Hot Plate ,jumping and hind paw-licking are accepted a noxious thermal stimuli. Hot plate test results were evaluated before and after the sciatic block on the 15-30-45-60-90-120-240-260-270 minutes. Results: The sensorial sciatic nerve block done with % 2 Prilocain (0,2ml) was lasted 180 ± 42.426; 180 (120-240) minutes and the motor block was lasted 101.25 ± 42.237; 105 (30-150 ) minutes. The sensorial sciatic nerve block done with %2 Prilocain (0,1ml) + 0,012 mEq MgSO4(0,1) was lasted 108.75 ± 35.632; 90 (90-180) minutes, and the motor block was lasted 33.75 ± 6.944; 30 (30-45 ) minutes. The sensorial sciatic nerve block done with %0,5 Bupivacain (0,2ml) was lasted 202.50 ± 13.887; 210 (180-210) minutes and the motor block was lasted 168.75 ± 50.551; 210 (90-210) minutes. The sensorial sciatic nerve block done with %0,5 Bupivacain (0,1ml) +0,012 mEq MgSO4 (0,1ml) was lasted 240 ± 55.549; 270 (150-270 ) minutes but the motor block effect of bupivacain was dissappered. No sensorial or motor block were evaluated with %1,5 0,2 ml (0,024mEq) magnesium solution. Conclusion:In our study we found that with the addition of magnesium at the mentioned concentrations decreases the duration of prilocain?s sensory and motor nerve blockade. The admixture of magnesium to bupivacain provided a significant prolongation of sensorial block than bupivacain alone. But the motor block effect of bupivacain was dissappered with the addition of magnesium. Using the magnesium alone at mentioned concentrations on the nerve block didn?t show any motor or sensorial effect. To reach a final conviction new studies on humans with different magnesium concentrations are needed.