Artvin ilinde leptospirozis yönünden risk taşıyan grupların serolojik araştırılması
investigation of the serological of Leptospirosis for the risk groups in Artvin
  1. Tez No: 360160
  2. Yazar: ÖZGÜR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Leptospiroz, bir spiroket olan L. interrogans tarafından meydana gelen ve tüm dünyada yaygın olarak görülen bir zoonozdur ve Türkiye'de de önemli bir sağlık problemi olması nedeni ile leptospirozis açısından risk grubuna giren; çay toplayıcıları, çeltik işçileri, kasaplar ve mezbaha çalışanlarında leptospiroz seroprevalansının belirlenmesine yönelik olarak bu çalışma planlandı. Çalışmada Artvin ili ve ilçelerinde çay toplayan, çeltik işçileri, kasap ve mezbaha çalışanları olmak üzere toplam 157 kişi deney grubunu oluştururken, aynı bölgede yaşayan ve leptospiroz açısından risk grubunda yer almayan toplam 150 sağlıklı birey ise kontrol grubunu oluşturdu ve alınan serum örneklerinde ELISA yöntemi ile leptospirozis varlığı araştırıldı. Çalışmanın verileri SPSS 17.0 ortamında analiz edildi. Örneklemin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde sayı ve yüzde kullanılırken gruplar arası farkın aranmasında ise t testi kullanıldı. Çalışmada risk grubuna giren bireylerde % 0.06 oranında leptospirozis pozitif bulunurken, kontrol grubunda ise leptospirozis pozitif bireye rastlanmadı. Deney ve kontrol grubunda leptospirozis varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı belirlendi (p>0.05). Çalışmanın bulgularına göre çalışmanın yapıldığı bölgede leptospirozis seropozitifliğinin çok düşük olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Leptospirosis is a zoonosis of the world prevalent caused by infection with L. interrogans, a pathogenic spirochete and it is an important health problem in Turkey. This study was designed to determine the seroprevalence of leptospirosis for the tea pickers, paddy workers, butchers and slaughterhouse workers who is a risk group for leptospirosis in Turkey. In this study, experimental group was consisted of 157 people, and the control group was consisted of 150 healthy individuals. The experimental group were occurred from tea pickers, paddy workers, butchers and slaughter house workers who lives in Artvin and its counties. The control group were occurred of healthy individuals who hasn't a risk for leptospirosis in the same area. The presence of leptospirosis was determined by ELISA on serum samples. The trial data were analyzed by SPSS 17.0. Number and percentage were used to determine to the defining characteristics of the sampling and t test was used to search for differences between the groups. Leptospirosis was found positive 0.06% in the risk group of the study. Leptospirosis-positive people wasn't found in the control group. There were no significant differences in the presence of leptospirosis of between experimental and control groups (p>0.05). According to the findings of the study that seropositivity of leptospirosis was found very low in the region.