Deneysel karın içi yapışıklık modelinde aktive timokinon'un karın içi yapışıklık üzerine etkileri
Effects of activated thymoquinone on intra-abdominal adhesions in an experimental adhesion model
  1. Tez No: 360162
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL SAYGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Özden H, deneysel karın içi yapışıklık modelinde aktive timokinon'un karın içi yapışıklık üzerine etkileri, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2014 Bu çalışmanın amacı deneysel karın içi yapışıklık modelinde timokinon'un karın içi yapışıklık gelişimi üzerine etkilerini araştırmaktır. Karın içinde postoperatif gelişen yapışıklıkların giderilmesinde etkili medikasyonun araştırılması planlandı. Karın içinde oluşan adezyonun morbidite ve mortaliteyi artırıcı etkisinin azaltılması, relaparotomilerin önüne geçilmesi ve bunun intraoperatif uygulanabilecek bir medikasyon ile sağlanabilmesi ön görüldü. Ratlar üzerinde yapılan bu deney modelimizde karın içi yapışıklığın gündelik hayatta da tüketmekte olduğumuz 'Nigella Sativa' bitkisinin içerisinde bulunan; antioksidan, antienflamatuar, antiviral, antihelmintik, antibakterial, gastroprotektif, hepatoprotektif, antimalarial, anti tümör, antifungal, antidiabetik; etkileri önceki çalışmalarda gösterilmiş olan 'Timokinon' maddesi kullanılmıştır. Timokinon'un Tromboksan B2 ve Lökotrien B4 üzerine potent inhibitör etkisi, araşidonik asit metabolizmasını siklooksijenaz ve lipooksijenaz yolu ile her iki yoldan inhibe etmesi, mevcut antienflamatuar, antioksidan, antibakteriyal özelliği (3, 4, 8, 63, 67, 69) ile karın içi oluşabilecek yapışıklıkları azaltmaya yardımcı olabileceği düşünüldü. Çalışmada ağırlıkları 260-280 gram arasında değişen 45 adet dişi wistar albino rat kullanıldı. Kontrol, SF ve timokinon grupları oluşturuldu. Her gruptan ilk cerrahide ve sakrifikasyon sonrası batın içi kültürleri alındı ve üremesi olanlar çalışmadan çıkarıldı. Anestezi sonrası kontrol grubuna batın insizyonu yapıldı, çekum serozası fırçalandı, ek işlem yapılmadan batın kapatıldı. SF grubunda cerrahi işlem sonrası SF verildi batın kapatıldı. Timokinon grubunda da SF yerine timokinon çözeltisi hazırlanarak periton içine tatbik edildi ve batın kapatıldı. Postoperatif 21 gün ratlara doğal beslenme ve barınma koşullarına uygun olarak bakıldı. 21. gün sakrifiye edilen ratlardan elde olunan doku örnekleri hem makroskopik hemde mikroskopik olarak incelendi. Makroskopik incelemede Modifiye Diamond Skalası kullanıldı. Mikroskopik sınıflamada Zühlke skalası kullanıldı. İstatistiksel değerlendirme, Statistical Package for Social Scienses (SPSS) 15 (Inc., Chicago, Illinois, USA) istatistiksel analiz yazılımı kullanılarak gerçekleştirildi. Gruplar arası mikroskopik ve makrosopik grade ortalamaları karşılaştırmasında Kruskall-Wallis testi kullanıldı. İkili gruplar arası mikroskopik ve makrosopik grade ortalamaları karşılaştırmasında Mann-Whitney U testi kullanıldı. Analiz sonuçları; niteliksel değişkenler için yüzde ve frekans olarak, sürekli değişkenler için ortalama ± standart sapma (Ort±SS) olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Ozden H, Effects of activated thymoquinone on intra-abdominal adhesions in an experimental adhesion model. Kırıkkale University, Faculty of Medicine, Department of General Surgery, General Surgery Residency Thesis, Kırıkkale, 2014 The aim of this study is to determine the potential effcts of thymoquinone on intra-abdominal adhesions in an experimental model. We planned the experiment to determine an effective treatment model for preventing postoperative intra-abdominal adhesions. In this experiment we predict to decrease the potential morbidity and mortality effects of intra-abdominal adhesions and to prevent the relaparatomies for adhesions with a medication which can be used intraopertively. In this rat study model we used“thymoquinone”which is found in Nigella sativa (black cumin) plant and has previously shown antioxidtive, antiinflammatory, antiviral, antihelmintic, antibacterial, gastroprotective, hepatoprotective, antimalarial, antitumoral, antifungal, antidiabetic effects. Thymoquinone have potent inhibitory effects on tromboxan B2 and leukotrien B4, this material also inhibits arachidonic acid metabolism either by the cyclooxigenase pathway or lipooxigenase pathway. Thymoquinone was thought to decrease the potential intra-abdominal adhesions with it's anti-inflammatory, anti-oxidan, and antibacterial effects. In this study, we used 45 female albino Wistar type rats weighing between 260 to 280 grams. There were three rat groups as control, saline and thymoquinone. We collect intra-abdominal bacterial cultures from all rats at first surgical procedure and after sacrification. The animals which has positive culture results were excluded from the study. In control group, following anesthesia, a caecal brushing was applied after laparotomy incision. The abdomen was closed without any additional procedure. In saline group, the same procedure was applied and the abdomen was closed after the application of saline intra-abdominally. In thymoquinone group, a previously prepared thymoquinon solution was applied instead of saline. All the animals were sacrified on postoperative 21st day. Tissue samples were examined with macroscopic and microscopic methods. Modified Diamond Scala was used for macroscopic determination and Zühlke' s Scala was used for microscopic determination. Statistical analysis was performed with Statistical Package for Social Scienses (SPSS) version 15 software (SPSS Inc., Chicago, Illinois, USA). Kruskall-Wallis test was used for comparison of macroscopic and microscopic grade averages between groups. Mann-Whitney U test was used for comparison of macroscopic and microscopic grade averages between two groups. The results of analysis were expressed as percent and frequency for qualitative variables and averages ± standart deviation (av±SD) for continious variables.