Kimyasal kastrasyon uygulamasına bazı meslek gruplarının yaklaşımlarının araştırılması
Chemi̇cal castrati̇on of some professi̇onal groups the i̇mplementati̇on approaches
- Tez No: 360167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF TUNÇ DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yaklaşık dokuz aylık veri toplama süreci sonunda 367 kişilik bir katılım sağlanmıştır.297 kişi avukat, 35 kişi psikolog, 17 kişi pedegog , 18 kişi ise sosyal hizmet uzmanıdır. Kimyasal Kastrasyonun Türkiye de uygulanmasına yönelik 20 değişken ayrıca incelenmiş ve katılımcıların büyük bir çoğunlukla bu ifadeye katıldıkları görülmüştür. Özellikle çocuklu ve evli olan katılımcıların kimyasal kastrasyonun Türkiye)de uygulanmasına daha fazla destek verdikleri saptanmıştır. Meslekler arasında ise örneklemin ( 81 ni teşkil eden avukatların kimyasal kastrasyona diğer meslek gruplarına nazaran daha fazla destekledikleri görülürken , özellikle pedagogların kimyasal kastrasyon konusunda negatife kayan bir tutum sergiledikleri görülmüştür. Demografik değişkenler arasında en bariz ayrışma çocuk sahibi olmakla ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
A participant mass of 367 persons has been achieved at the end of, approximately, 9 months required for data collection. Such quantity of 367 persons were distributed as 297 lawyers , 35 psychologists , 17 pedagogues and 18 social service specialists. 20 variables oriented to impose such punishment in Türkiye as well, have been separately examined , and majoritiy of the participants have been agreed on this opinion. İt has been observed that those participants who are married and having children, in particular provided more support for the introduction of such punishment in Türkiye, as normally expected. Again its been observed that the participants with children in particular have expressed their opinions in favor of chemical castration as a punishment in a more determined manner compared to those ,without children in the cross-examination of the participants according to their demographical characteristics. Pedagogues in particular have adopted practically a negative attittude against using chemical castrastion as a punishment while lawyers constituting the 81 %,of the sampling mass among the accupations have supported the punishment much more with respect to other occupational groups . The most distinctive separation among the demographical variables have appeared with the existence or absence of children .