Kronik omuz ağrısında termokoagülasyon ile supraskapular sinir bloğu: Klasik yöntem ile ultrason eşliğinde girişimin karşılaştırılması
Suprascapular nerve block with radiofrequency lesioning in the treatment of chronic shoulder pain; comparison of the anatomic landmarks and ultrasound guidance techniques
  1. Tez No: 360194
  2. Yazar: İHSAN HÜLAGÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP GURBET, PROF. DR. YUNUS GÜRKAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kronik omuz ağrısı tedavisinde supraskapuler sinir bloğu ve radyofrekans termokoagülasyon uygulanmaktadır. Bu blok anatomik işaret noktaları tekniği veya ultrasonografi (US) ile uygulanmaktadır. Amacımız, rutinde kullandığımız bu iki teknikle yapılmış vakaları girişim sayısı, uygulama öncesi ve sonrası ağrı skorları, uygulama öncesi ve sonrası omuz eklem hareketleri, işlem esnasında ve sonrasında görülen komplikasyonlar, tekrar girişim gereksinimi, başarı oranı bakımından retrospektif olarak karşılaştırmaktır. Çalışma, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı Kliniği'nde Ocak 2010 – Ocak 2014 tarihleri arasında supraskapular blok yapılmış hastaların dosyalarının retrospektif olarak taranması ile yürütüldü. Klasik (Moore) teknik veya US eşliğinde supraskapuler RFT uygulanmış hastaların dosyaları incelenmiştir. Girişim sayısı, uygulama öncesi ve sonrası ağrı skorları ve omuz eklem hareketleri, işlem esnasında ve sonrasında görülen komplikasyonlar, 2. girişim gereken hasta sayısı kaydedilmiştir. İşlem öncesine göre 1.hafta VAS değerindeki düşüş miktarı US olan grupta US olmayan gruba göre anlamlı (p < 0,05) olarak daha yüksekti. İşlem öncesine göre 1.ay,3.ay VAS değerindeki düşüş miktarı iki grup arasında anlamlı (p ˃ 0,05) farklılık göstermemiştir. İşlem öncesine göre 1.hafta fleksiyon değerindeki artış miktarı US olan grupta US olmayan gruba göre anlamlı (p < 0,05) olarak daha yüksekti. İşlem öncesine göre 1.ay, 3.ay fleksiyon değerindeki değişim miktarı iki grup arasında anlamlı farklılık göstermemiştir. US olmayan grupta 1.hafta, 1.ay abdüksiyon değeri işlem öncesine göre anlamlı (p < 0,05) artış göstermiştir. Klasik teknik uygulanan hastaların 5'inde ilk girişim başarısız olması nedeniyle ikinci işlem US ile uygulanmıştır. İşlemlerde komplikasyon görülmemiştir. Supraskapuler sinir RFT uygulamasında US kullanılması girişimin başarı şansını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Suprascapular Nerve Block with Radiofrequency Lesioning in The Treatment of Chronic Shoulder Pain; Comparison of The Anatomic Landmarks and Ultrasound Guidance Techniques Suprascapular nerve block and pulsed radiofrequency lesioning are used in the treatment of chronic shoulder pain. This block is performed with both the anatomic landmarks technique and ultrasound guidance. Our aim was to compare both of these techniques. The study is performed by checking retrospectively the files of the patients that are suprascapular nerve block were performed between January 2010–January 2014. The files of the patients that are suprascapular block performed by classical (Moore) technique and US guided are researched. Application quantities, the pain scores and the range of motion (ROM) before and after the applications, the complications occurred during and after the applications and the requirement of second application are recorded.