Plevra malignitelerinde F18-FDG PET/BT görüntülemenin rolü
Role of F18-FDG PET/CT scanning in pleural malignancy
- Tez No: 360197
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ TAMGAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Retrospektif özellikteki bu çalışmada plevra lezyonlarının benign/malign ayrımında Fluorodeoksiglikoz (FDG)-Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi (PET/BT) görüntülemenin önemi, lezyonların metabolik aktiviteleri ile malignite potansiyelleri arasındaki ilişki, MPM'da hastalığın evrelenmesinde ve prognozunu belirlemede PET/BT görüntülemenin önemi araştırıldı.Çalışmamıza plevral malignite ön tanısı veya histopatolojik tanısı ile refere edilmiş tanı/evreleme amaçlı PET/BT görüntülemesi yapılmış toplam 40 hasta dahil edildi. Hastalar PET/BT çekim endikasyonlarına göre iki gruba ayrıldı. 1. grupta plevral kalınlaşma, plevral kitle, plevral effüzyon ve plevral plak gibi konvansiyonel görüntüleme bulguları olan plevral malignite ön tanısı ile refere edilmiş toplam 25 hasta incelendi. Bu hastalarda plevra lezyonlarının histopatolojik sonuçları ile PET/BT görüntülemelerinden elde edilen bu lezyonlara ait Maksimum Standart Uptake Value (SUVmax) değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study; importance of Fluorodeoxyglucose (FDG)- Positron Emission Tomography/Computed tomography (PET/CT) scanning for determination of the pleura lesions being benign or malign, relationship between metabolic activities of the lesions and malignancy potentials, importance of PET/CT scanning in determination of the staging and prognosis of the MPM were researched.Total of 40 patients who were referred with pleural malignancy pre-diagnosis or histopathological diagnosis and scanned with PET/CT for diagnosis/staging purposes were included to our study. Patients were separated into two groups according to their PET/CT scan indications. In the 1st group; total of 25 patients who had conventional scanning findings such as pleural thickening, pleural mass, pleural effusion and pleural plaque and were referred with pleural malignancy pre-diagnosis were examined. In these patients histopathological results of the pleura lesions were compared with maximum Standardised Uptake Value (SUVmax ) of these lesions acquired from PET/CT scans.