Plevral efüzyonlarda tümör biyolojisinin ve biyobelirteçlerin araştırılması
Evaluation of tumor biology and biomarkers in pleural effusions
- Tez No: 458254
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA AKKOÇLU, PROF. DR. OĞUZ KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Plevral sıvılar; pnömoni, kanser, kalp yetmezliği, tüberküloz olmak üzere çeşitli hastalıklarda oluşabilirler. Bu çalışmada nükleik asit çoğaltma yöntemi ile malign ve benign nedenli plevral sıvılarda farklı biyobelirteçlerin araştırılması ve tanıya katkısının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç-yöntem: Plevral sıvı örnekleri DEÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ile Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'na başvuran ve ayırıcı tanı için plevral sıvı örneği alınması gereken 79 olgudan elde edildi. Bu olgulardan 54 tanesinin plevra sıvı örneği Temel Onkoloji laboratuvarında analiz edildi. Teknik olarak nükleik asit çoğaltma yöntemlerinden Real-time PCR analizi ile 11 adet genin ekspresyonuna bakılarak biyobelirteçler değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 54 olgunun 45'inde (%83) kanser tanısı vardı. Benign plevral sıvı saptanan olguların 4'ü parapnömoni, 2'si kalp yetmezliği, 1'i sarkoidozdu. İki olguda altta yatan hastalık yoktu. Malignitelerin dağılımına bakıldığında ilk sırada %34 ile akciğer adenokarsinomu, ikinci sırada ise %24 ile meme kanseri vardı. Akciğer adenokarsinomlu olguların %47'sinde TTF1 ve %67'sında napsin A pozitifliği saptandı. Akciğer skuamöz hücreli karsinom olgularının da %67'sinde hem napsin A hem de TTF1 pozitifliği saptandı. Meme kanserli olguların %45'inde ER pozitifti. Başlangıçta ER pozitif olup hormonoterapi alan ve sonrasında plevral sıvı gelişen 4 olguda yapılan sıvı analizinde ER negatif, CK7 pozitif saptandı. Hormonoterapi alan meme kanserli olgularda, ER-/CK7+ agresif tümör altgrubunun plevraya metastaz yaptığı düşünüldü. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları değerlendirildiğinde, klinik olarak yüksek olasılıkla malign plörezili olduğu düşünülen (primer tümörü nedeniyle tedavi alan veya opere edilen) olgularda patolojik tetkik sonucu negatif ise ileri inceleme (primer hücre kültürü, PCR analizi) yapılmasının tanıya yardımcı olacağını düşünüyoruz. Patoloji sonucu pozitif olanlarda ise, primer tümör–plevral metastaz ilişkisini saptamada tümöre spesifik biyobelirteçlerin tanıya katkı sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Background: Pleural fluid accumulates in various diseases. The most common causes of pleural effusions are pneumonia, tuberculosis, cancer and heart failure. The aim of our study is to investigate different biomarkers in pleural fluid and using these biomarkers in the diagnosis of various diseases. Nucleic acid amplification method is to evaluate the contribution of different biomarkers and diagnostic investigation in malignant and benign pleural effusion in this study. Material and methods: Pleural fluid samples were obtained from 79 patients in DEU Faculty of Medicine (Department of Chest Diseases and Thoracic Surgery ), who applied for various reasons and should be taken for the differential diagnosis of pleural fluid samples. Fifty four patients's pleural fluid samples were studied in Dokuz Eylül University Institute of Oncology Department of Basic Oncology laboratory. Expression of 11 genes were evaluated by real-time PCR analysis. Results: In the study, 45 of the patients (83.3%) had various cancers, while 16.7% did not. Four of the cases had parapneumonic pleural fluid and two cases were related to heart failure, one case with pleural fluid connected to sarcoidosis and two cases were with chronic pleuritis. Lung adenocarcinoma was the first among overall malignancies (33.6%). Breast cancer was the second most common malignancy by 24.4% ratio in overall malignancies. In 46.7% of patients with lung adenocancer was detected to be TTF 1 positive and 66.7% of patients with lung adenocancer was detected to be Napsin A positive. In 66.6% of patients with lung squamous cell carcinoma was detected to be TTF1 low positive and Napsin A positive 45% of breast cancer cases were positive for ER. Four patients after chemotherapy were ER negative and CK7 positive in pleural efusion. Determining ER / CK7 + suggests subgroup of aggressive metastatic tumors to the pleura. Conclusion: If pathological examination of case is negative, we think further examination (primary cell cultures, PCR analysis) help to the diagnosis in the high clinic probability of malignant pleural effusion (as a therapy or surgery for primary tumors). If the result is positive in the pathology, we recommend studing tumor-specific biomarkers in patients with malignant effusions in relation of primary tumors - pleural metastasis.