Çalışan kalpte koroner arter bypass greft operasyonu olan hastalarda myokard hasarını göstermede Cardiotrophin-1'in yeri
Role of Cardotrophin-1 for showing myocardi̇al damage i̇n coronary arteri̇al bypass grafti̇ng on the beati̇ng heart
  1. Tez No: 360200
  2. Yazar: SERHAT ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm nedenleri arasında ilk sırayı almaktadır. Kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerde büyük çoğunluğu koroner arter hastalıkları oluşturmaktadır. Koroner arter hastalığı sıklığı, yaşlanan toplumlarda obezite, hipertansiyon, tip 2 diyabetes mellitusun ve metabolik sendrom gibi risk faktörlerinin artışı ile artmaktadır. Koroner arter hastalığının sıklığının artmasına paralel koroner baypas operasyonlarında da artış olmaktadır. Cerrahi uygulamalar çoğunlukla kardiyopulmoner baypas altında yapılmasına karşın cerrahi deneyimin artması ile günümüzde koroner revaskülarizasyon ameliyatlarının %25-30 kadarı çalışan kalpte yapılmaktadır. Gelişen cerrahi strateji ve miyokard korunmasındaki ilerleyen yeni yaklaşımlara rağmen cerrahi mortalite %4,6-9,2 düzeylerindedir. Koroner arter baypas greft operasyonu yapılan hastalarda, operasyon sonrasında miyokard hasarı gelişmesi önemli komplikasyonlar arasındadır. Perioperatif miyokard enfarktüsünün, hastane mortalitesinin yüksek olması ve postoperatif hastanede kalış süresini uzatması nedeniyle erken teşhisi çok önemlidir. Bugün için teşhiste en sık kullanılan kardiyak biyobelirteçler kreatin kinaz-MB (CK-MB) ve troponin 'dir (cTn). İskemi ve hipoksi ile salınımı uyarılan Kardiyotrofin-1 (CT-1), Interlökin-6 ailesinin bir üyesidir. Hipoksik koşullarda antiapoptotik özelliği sayesinde kardiyomiyositler üzeride sitoprotektif etki yapmaktadır. Bizde çalışmamızda çalışan kalpte yapılan koroner arter baypas greft operasyonu sonrasında gelişen miyokard hasarını göstermede CT-1'in yerini ve diğer kardiyak biyobelirteçler ile olan korelasyonunu araştırdık.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are in the first rank among causes of death in our country as so in the world. Most of the deaths resulting from cardiovascular diseases are related with coronary arteries diseases. Frequencies of coronary arteries diseases increase by increase in risk factors such as obesity, hypertension, type II diabetes mellitus and metabolic syndrome in aging populations. With the increase in frequencies of coronary arteries disease, numbers of coronary bypass surgeries are rising. Though surgical interventions are mostly performed under cardiopulmonary bypass, today 25-30 percent of coronary revascularization operations are performed on working heart with increasing experience in surgical practices. Despite developing surgical strategy and new advancing approaches in myocardial prevention, mortality rates still differs between 4.6% and 9.2%. In patients with coronary artery bypass grafting surgery, myocardial defect occurrences are among essential complications in post-operative period. Early diagnosis is crucial due to high mortality rates in peri-operative myocardial infarction and long post-operative hospitalization time. For today, cardiac biomarkers mostly used in diagnosing are cretin kinas-MB (CK-MB) and troponin (cTn). Cardiotrophin-1 emission stimulated by ischemia and hypoxia is a member of the Interleukin-6 family. It affects through cardiomyocytes with antiapoptotic feature under hypoxic conditions.