Elektif şartlarda çalışan kalpte koroner arter baypas greft operasyonu yapılan hastalarda miyokard hasarını değerlendirmede kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein düzeylerinin diğer biyobelirteçlerle karşılaştırılması
Comparison of the heart-type fat binding protein with other biomarkers for evaluating myocardial damage in patients who were performed coronary arterial bypass grafting on heart opcab
- Tez No: 374950
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Koroner arter baypas greft operasyonu, koroner arter hastalığı olan seçilmiş hasta gruplarında tedavi amaçlı olarak en sık kullanılan cerrahi yöntemdir. Klasik koroner arter baypas operasyonunda kardiyopleji sağlanarak hastanın dolaşımı ve kanın oksijenizasyonu bir kalp-akciğer pompası tarafından sağlanmaktadır. Bu yöntem cerrahlara daha rahat çalışma imkanı tanımasına rağmen bu yöntemin kullanımı ile birlikte sistemik inflamatuvar yanıt gelişmesi, yüksek derecede iskemiye neden olması ve operasyon süresinin uzaması gibi birtakım istenmeyen etkilere sahiptir. Koroner arter cerrahisi sonrasında hasta takiplerinde oluşan iskemiyi ve miyokardiyal hasarı değerlendirmek önemli bir yer tutmaktadır. Mevcut kullanılan yöntemler arasında hastanın monitörizasyonu ve biyokimyasal belirteç takibi olmasına rağmen özellikle kardiyak cerrahi sonrasında miyokardiyal hasarı değerlendirmek için daha duyarlı ve özgül biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada çalışan kalpte koroner arter baypas operasyonu (ÇKKB) yapılan bireylerde operasyon sonrası miyokard hasarının değerlendirilmesi için klasik baypas cerrahisinde etkinliği kanıtlanmış bir biyobelirteç olan kalp tipi yağ asidi bağlayıcı proteinin (H-FABP) yeri değerlendirildi. Çalışmaya Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 01.07.2012 - 01.07.2013 tarihleri arasında koroner arter hastalığı nedeni ile ÇKKB uygulanan 39 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 31'i (%79.5) erkek 8'i (20,5) ise kadın, ortalama yaş 60,82 (+/- 9.70) olarak saptanmıştır. Preoperatif kardiyak biyobelirteçlerin ortalama değerleri ise CK: 97.21, CKMB: 15.74, troponin: 0.78, H-FABP 1.79 olarak saptanmıştır. Postoperatif kardiyak biyobelirteçlerin ortalama değerleri CK: 688.13, CKMB: 52.54, troponin 5.08, H-FABP ise 4.40 olarak saptanmıştır. Diğer kardiyak biyobelirteçlerde görülen artışa paralel bir şekilde H-FABP molekülünde de artış görülmüştür ve yapılan regresyon analizi ile bu artışın anlamlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery bypass graft surgeries are the most common surgical procedures performing in order to threat the coronary artery diseases. In case of a classical coronary artery bypass graft operation (CABG) the blood and oxygen supply is provided by an extracorporeal machine called heart-lung machine since a cardioplegy is necessary in this procedure. This method has its own benefits such as providing an easier operational area but has also some disadvantages such as high systemic inflammatory response, ischemia rates and prolonged operation time. Monitorization of the cardiac markers after a coronary surgery is very important for ischemia follow up. There is a need to find new cardiac markers with higher sensitivity and specifity compared current cardiac markers especially to use in cardiac monitorizing of coronary artery surgery patients. In this study we assessed the role of H-FABP, which is a cardiac marker with high sensitivity and specifity levels for indicating ischemia in CABG patients, in postoperative ischemia assessment of off-pump coronary artery bypass (OPCAB) patients A total of 39 patients underwent OPCAB operation in Uludağ University Medical Faculty Department of Cardiac Surgery from 01.07. 2012 to 01.07. 2013 were included in this study. 31 patients were male (79.5%) and 8 patients were female (20.5%). Mean age was calculated as 60,82 (+/- 9.70). Mean preoperative levels of cardiac markers were as follow: CK: 97.21, CKMB: 15.74, troponin: 0.78, H-FABP 1.79. Mean postoperative levels of cardiac markers were as follow: CK: 688.13, CKMB: 52.54, troponin: 5.08, H-FABP: 4.40. A statically significant was observed in all cardiac markers as in H-FABP.