Çocuklarda transkateter atriyal septal defekt ve patent foramen ovale kapatılması deneyimleri, kısa, orta ve uzun dönem sonuçların değerlendirilmesi
Transcathater atrial septal defect and patent foramen ovale closure experiences in children, evaluation of short, intermediate and long term outcomes
  1. Tez No: 360214
  2. Yazar: HAYRETTİN HAKAN AYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÖZKUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, bölümümüzde 2000-2013 yılları arasında transkatater yöntem ile kapatılan sekundum atriyal septal defektli (ASD) ve patent foramen ovaleli (PFO) vakalarımız retrospektif olarak değerlendirilip kısa, orta ve uzun dönem sonuçların ve işlemde kullanılan farklı yöntemlerin işlem başarısı ve komplikasyonları üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Arşiv taraması sonrası 506 vaka çalışma kapsamına alındı, bunlardan 90 vakanın işlem öncesi takip ve tanı verilerini içeren dosyalarına ulaşılamadı. Çalışmamızda erkek:kız oranı 1:1,3, işlem sırasındaki ortalama yaş ve ağırlık sırasıyla 8,6±5,8 yıl ve 28,9±16,4 kg, ortalama izlem süresi 6,05±3,7 yıl (1 ay – 13,5 yıl) idi. İşlem ve skopi süreleri sırasıyla 61,5±23,5 dk ve 7,8±6,7 dk olarak bulundu. İşlem 90 (%17,8) hastada TTE eşliğinde yapıldı, 214(%42) hastada“balloon sizing”kullanıldı. Hastaların 67'sinde(%16) PH saptandı. Girişim yapılan 416 hastadan 401'inde(%96,3) başarı sağlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate transcathater atrial septal defect (ASD) and patent foramen ovale (PFO) closure experiences, short, intermediate and long term results and investigate the effects of different methods on procedural success and complications between 2000-2013, in our department. After the archive scanning, 506 cases included for study, of 90 cases files that containing data about follow-up and diagnosis before the procedure could not be reached. Male:female ratio was 1:1,3, mean age and weight was 8,6±5,8 years and 28,9±16,4 kg respectively during procedure, mean follow-up period was 6,05±3,7 years (1 month – 13,5 years). Mean procedure and flouroscopy duration was 61,5±23,5 and 7,8±6,7 minutes respectively. The procedures were performed under TTE guidance in 90 (17,8%) cases, balloon sizing used in 214 (42%) cases. Pulmonary hypertension was observed in 67 (16%) cases. Within closure attempted 416 cases, the procedure was successful in 401 (96,3%).