Demir birikimine bağlı yetmezlik gelişen endokrin organların T2 ve T2* değerlerinin belirlenmesi
Determination of the T2 and T2* values of the endocrin organs that developed disfunction as a result of iron overload
  1. Tez No: 360213
  2. Yazar: GÖKÇE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY HAZIROLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada ilk aşamada, tiroid, pituiter bez için normal R2/T2 değerleri, pankreas için normal R2*/T2* değerlerinin belirlenmesi; normal grup hastalar ile talasemi majör hastalarının ölçümleri arasında fark olup olmadığının değerlendirilmesi ve belirlenen normal değerler kılavuzluğunda bu endokrin organlar için patolojik eşik R2/T2 ve R2*/T2* değerlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın kontrol grubu için Ağustos 2010-Eylül 2012 tarihleri arasında, herhangi başka bir sebepten beyin-hipofiz, boyun ve/veya abdomen MRG çekimi için bölümümüze başvuran, anemisi olmayan, demir birikimi için herhangi bir risk faktörü taşımayan ve tiroid, pituiter bez ve pankreasla ilgili endokrin bozukluğu bulunmayan, 10-80 yaş arası olgular dahil edildi. Bu gruplardan elde edilen değerler, talasemi hastalarının ölçümlerinde normal referans değerler olarak kullanıldı. Hasta grubu, endokrin bozukluğu olan ve olmayan şeklinde alt gruplara ayrılmış, 10-50 yaş arası beta talasemi majör hastalarından oluşmaktaydı. Endokrin yetmezlik olup olmadığının belirlenmesi için yapılan kan tetkikleri; pituiter bez için FSH, LH, kortizol ve ACTH değerlerine ek olarak kadınlarda östradiol ve erkeklerde testosteron düzeyleri, tiroid için TSH, serbest T3 ve serbest T4 değerleri, pankreas için açlık kan şekeri ve açlık insülin düzeyleri çalışıldı. Bu değerlerden herhangi birinde, laboratuar referans değerlerine göre anormalliği olan hastalar, ilgili organda yetmezlik tanısı aldı. Kontrol ve hasta gruplarına ait MRG'lerin tamamı 1,5 T MRG cihazında elde olundu. Tiroid ve pituiter bez için multi TE spin eko, pankreas için multi TE gradient eko sekansları kullanılarak görüntüler elde olundu. Görüntülerin analizinde özel yazılım kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study at first stage is to determine the normal R2/T2 for thyroid and pituitary gland, and R2*/T2* values for pancreas, and then at the second stage to evaluate if there is any difference between tl evalues of normal subjects and thlassemia major patients and to determine cut-off values for these endocrin glands by the help of the results of first stage. For control group, between August 2010 and September 2011, patients who were admitted to the Hacettepe University Department of Radiology for brain-pituitary gland, neck or abdominal MR imaging because of any other medical reasons were included to the study; those patients did not have any known abnormalities about thyroid, pituitary gland and pancreas, and they had no anemia or no risk for iron overload. Those patients' ages were between 10-80 years. The results of those control subjects were accepted as reference values for the evaluation of beta thalassemia major patients at second stage. Thalassemia research groups were comprised of the patients between 10-50 years of age and they were divided into two subgroups as insufficient or not for each organ. Some blood tests were performed for the evaluation of any insufficiency; FSH, LH, cortisol and ACTH, additionally eustradiol for women and testosteron for men for pituitary functions; TSH, free T3 and free T4 levels for thyroid functions; fasting blood glucose and fasting blood insulin levels for pancreas. When a patient had an abnormal result according to the laboratory reference values for any of those tests were accepted as insufficiency with the related organ. All the images of control and beta thalassemia major patients were performed with 1,5 T MRI system; multi TE SE sequences for thyroid and pituitary gland, and multi TE GRE sequences were prefered for pancreas. A special soft ware was used for image analysis.