Rekürren aftöz stomatitin periodontal hastalıklar ve Helikobakter pilori enfeksiyonu ile ilişkisi
The relationship of recurrent aphthous stomatitis with periodontal disease and Helicobacter pylori infection
- Tez No: 360227
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN KARADUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Rekürren aftöz stomatit (RAS), tekrarlayan ülserler ile karakterize oral mukozanın en sık görülen hastalıklarından biridir. Etyolojisi tam olarak bilinmemekte, multifaktöryel olarak geliştiği düşünülmektedir. Bu çalışma, H.pylori kolonizasyonunun periodontal hastalıklar ve RAS oluşumunda rol oynayabileceği hipotezini test etmek amacıyla prospektif, karşılaştırmalı ve kontrollü, klinik bir çalışma olarak tasarlandı. 38 RAS hastası ile 43 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubunun dental plak H.pylori kolonizasyonları değerlendirildi. Değerlendirme, periodontal muayene ile izole edilen dental plağın hızlı üreaz test kitinde oluşturduğu renk değişimine göre yapıldı. Hasta ve kontrol grubunun periodontal durumları, sondlama cep derinliği, plak indeks, gingival indeks ve klinik ataşman kaybı değerlerinden oluşan periodontal klinik ölçümler ile değerlendirildi. Hızlı üreaz test sonuçları hasta grubunda 38 hastanın 34'ünde (%89.5) kontrol grubunda 43 kişinin 24'ünde (%55.8) pozitif saptandı. Hızlı üreaz test sonuçları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark mevcuttu (p=0.002). Periodontal klinik ölçümlerden ortalama sondlama cep derinliği, plak indeks, gingival indeks ve klinik ataşman kaybı değerleri açısından hasta ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (tümü p>0.05). Her iki grupta da hızlı üreaz testi pozitif olanların ortalama sondlama cep derinliği, plak indeks, gingival indeks ve klinik ataşman kaybı değerleri negatif olanlara göre daha yüksekti. Bu fark kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlıyken (tümü p0.05). Çalışmamız ile RAS etyolojisinde oral H.pylori'nin yer aldığı, ayrıca bu mikroorganizmanın periodontal hastalıklara da neden olabildiği ancak periodontal hastalıklar ile H.pylori kolonizasyonu arasında bir ilişki olmadığı ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recurrent aphthous stomatitis (RAS), characterised by recurrent ulceration, is one of the most common disease of the oral mucosa. Its etiology is unknown but suggested it develops multifactorially. This comparative, controlled and prospective clinical trial was designed to test the hypothesis that H.pylori can play a role in developing RAS and periodontal disease. The dental plaque H.pylori colonisation of 38 patients with RAS and 43 healthy individuals as control were examined. The determination of H.pylori was made according to change in the color of rapid urease test kit which caused the dental plaque isolated with periodontal examination. The periodontal status of patient and control groups was detected with periodontal clinical parameters consisted of periodontal pocket depth, plaque index, gingival index and clinical attachment loss. No any statistically significant difference was found in mean periodontal pocket depth, plaque index, gingival index and clinical attachment loss between patient and control groups ( p >0.05, for all). The rapid urease test results were positive in 34(89.5%) of 38 patients and in 24 (55.8%) of 43 controls. There was statistically significant difference in rapid urease test results between two groups (p>0.002). In both patient and control groups, the mean periodontal pocket depth, plaque index, gingival index and clinical attachment loss values were higher in positive rapid urease test groups compared with negative ones. The difference in periodontal clinical parameters between rapid urease test positive and negative groups was significant in controls (p0.05). With our study, it was demonstrated that H.pylori can be an etiological agent in RAS, additionally this microorganism can lead to periodontal diseases but there is no associatian with periodontal diseases and H.pylori colonisation.