Periferik sinir kayıplarında vaskülarize ven grefti ile sinir onarımı
Nerve repair by using vascularised vein grafts in peripheral nerve losses
- Tez No: 360226
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ ŞAFAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Periferik sinir yaralanmalarında primer onarımın mümkün olmadığı durumlarda greftli sinir onarımı gündeme gelmektedir. Sinir grefti ile onarım bu durumda altın standart olarak kullanılmaktadır. Özellikle çoklu sinir yaralanmalarında, donör alan kısıtlılığı durumlarında ve ya donör alan morbiditesini azaltmak için alternatif greftler kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın kullanılanı ven greftidir. Bu çalışmada sinir onarımı vaskülarize ven grefti ile yapılmıştır. Çalışmaya 4 grup (N=6) toplam 24 adet sıçan dahil edildi. Sıçanların sağ safen sinirinde 1 cm' lik defekt oluşturuldu. Sham grubunda defekt boş bırakılarak herhangi bir işlem yapılmadı. Diğer gruplarda sırasıyla sinir grefti, ven grefti ve vaskülarize ven greftiyle onarımlar yapıldı. 3 ay sonunda sıçanlar sakrifiye edilerek alınan örnekler sinir rejenerasyonu açısından makroskopik ve mikroskopik olarak değerlendirildi. Sham grubunda herhangi bir rejenerasyon gözlemlenmezken geri kalan her 3 grupta akson demetlerinin oluştuğu, Sinir grefti grubunda bu demetlerin iyi organize olmasına rağmen Ven grefti ve Vaskülarize ven grefti gruplarında daha az organize olduğu gözlemlendi. Vaskülarize ven grefti grubunda Sinir grefti ve Ven grefti grubuna kıyasla Schwann hücre proliferasyonu ve intranöral anjiyogenezin daha fazla olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
When primary repair is not possible, peripheral nerve losses are treated by grafts. In such cases, repair by nerve grafting is considered as gold standard. In cases of multiple nerve injury or paucity of donor sites, or to decrease the donor site morbidity, alternative grafts are used. The most common of these alternative grafts are vein grafts. In this study, nerve repair is performed by vascularized vein grafts. The study was performed on a total of 24 rats, divided into 4 groups (N=6). A 1 cm defect was made on the right saphenous nerve of the rats. In the sham group, no procedures were performed to repair the defect. The defects of the other groups were repaired by nerve grafts, vein grafts and vascularized vein grafts, respectively. After 3 months, the rats were sacrified; and the samples were macroscopically and microscopically evaluated for nerve regeneration. There was no nerve regeneration in the sham group; newly generated axonal bundles were observed in the other 3 groups. These bundles were well-organized in the nerve graft group, while the bundles of the vein graft and vascularized vein graft groups were observed to be less organized. Schwann cell proliferation and intraneural angiogenesis rates were higher in the vascularized vein graft group.