Lokalize vitiligo ve psoriazis lezyonlarının tedavisinde mikrofototerapinin etkinliğini değerlendiren prospektif klinik çalışma
The effectiveness of microphototherapy on localised vitiligo and psoriasis patients's lesions
  1. Tez No: 360228
  2. Yazar: NESLİHAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERKİN ÖZAYGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Psoriazis ve vitiligo otoinflamatuar/otoimmün kabul edilen kronik deri hastalıklarıdır. Önemli morbiditeye yol açan bu hastalıklarda tedaviher zaman kolaylıkla mümkün olmamaktadır.Yeni tedavi alternatiflerine ve yan etkileri azaltan yöntemlere ihtiyaç vardır. Mikrofototerapisınırlı sayıda lezyonları olanpsoriazis ve vitiligo hastalarında yakın zamanlarda kullanılmaya başlayan ve başarılı olan bir tedavi şeklidir. Sistemik veya topikal tedavilerden fayda görmeyen dirençli lezyonlarda veya bu tedavilerin kontrendike olduğu hastalarda uzun dönem fototerapi yan etkileri düşünülerekkullanımı gündeme gelen bir yöntemdir.Bu amaçla vitiligo ve psoriazise ait lokalize lezyonların tedavisinde mikrofototerapi yönteminin etkinliğini değerlendirmek ve bu hastalıklar için yeni bir tedavi şekli olarak başarısını öngörebilmek amacı ile çalışmamızı planladık.Çalışmamız prospektif, haftada 3 kez, en az 50 seans olarak yürütüldü. Çalışmamızda MedLight CupCUBE Grimed® cihazının UVB ışıma özelliğinden yararlanılarak, yüz ve genital bölge dışı yerleşimli lezyonlara sahipkronikplak psoriazis ve nonsegmental, fokal vitiligo tanılıhastalar çalışmaya dahil edildi. 23'ü psoriazis, 14'ü vitiligo olan toplam 37 hasta çalışmayı tamamladı. Psoriazis hastalarındaPsoriazisŞiddet İndeksi(PŞİ), vitiligo hastalarında Vitiligo Alan Skorlama İndeksi(VASİ) tedavi başında,36ve 50 seans sonundahesaplandı. 23 psoriazis hastasında PŞİ, 14 vitiligo hastasında VASİ değerlerinde düşüş izlendi. PŞİ skorlarındaki düşüş anlamlı iken, VASİ' de anlamlı düşüş görülmedi. MedLight CupCUBEGrimed®mikrofototerapi aleti fokal psoriazis ve vitiligo hastalarına ait lezyonlarda etkili, güvenli bir tedavi yöntemidir. Sadece lezyonlu alana ışıma yapılması, lezyonsuz alanların korunması, kümülatif radyasyon dozunun ve yan etki insidansının düşük olması en önemli avantajlarıyken, deneyimli personel gerektirmesi, zaman alıcı ve maliyeti yüksek bir tedavi şekli olması dezavantajlarıdır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis and vitiligo are autoinflammatory/autoimmune chronic skin diseases. Treatment is not always possible to easily in these diseases which can lead significant morbidity. New treatment alternatives and methods to reduce the side effects are required. Microphototherapy method has been recently started to use for the treatment of psoriasis and vitiligopatients with a limited number of lesions.Despite the application of systemic and topical treatments, who have still recalcitrant lesions or these treatments are contraindicated, considering long-term side effects of phototherapy, microphototherapy method gains currency. Thus, we planned this trial to evaluate the effectiveness of this treatment and to predict the success of a new treatment option for localised vitiligo and psoriasis lesions.This study is carried out as a prospective study thrice weekly for at least 50 sessions.In this study, we used MedLight CupCUBEGrimed® microphototherapy device with its UVB spectrum emitting property for plaque psoriasis and vitiligo patients with lesions instead of face and genitalia area localisation. 37 patients with 23 psoriasis and 14 vitiligo completed study.Local Psoriasis Severity Index(PSI) were calculated on psoriasis group, Vitiligo Area Scoring Index(VASI) was calculated on vitiligo group at the beginning, at 36. and 50 sessions. With treatment PSI scores on psoriasis, VASI scores on vitiligo patients decreased. PSI rates decreased significantly; however VASI rates didn't decrease significantly. The MedLight CupCUBEGrimed® microphototherapy device is an effective, safe method for the treatment of focal, localised lesions of psoriasis and vitiligo. The most important advantages are providing exposure of involved areas, sparing of uninvolved areas and thus minimizing total radiation dose. But requiring experienced personnel, taking a long timeand high cost of treatment are disadvantages.