Lokalize vitiligoda 308 NM excimer lamba monoterapisi ile excimer lamba+takrolimus ve excimer lamba+klobetazol 17-propiyonat tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of 308 NM excimer lamp monotheraphy with excimer lamp+tacrolimus and excimer lamp+clobetasol 17-propionate
- Tez No: 399110
- Danışmanlar: DOÇ. ESRA ADIŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Vitiligo etyolojisi bilinmeyen bir depigmentasyon hastalığıdır. Son yıllarda, lokalize vitiligoda excimer ışık tedavileri etkinliğinin yüksek olması ve yan etkilerinin az olması nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Çalışmamızda amacımız vitiligoda excimer lamba tedavisinin etkinliğini ve bu tedavinin klobetazol 17-propiyonat %0.05 veya takrolimus %0.1 pomad ile kombinasyonunun etkinliklerini retrospektif olarak değerlendirmekti. Değerlendirme yöntemi olarak Corel Draw X7 bilgisayar programı kullanılarak dijital morfometrik analiz yapılmıştır. Hastaların tedavi öncesi ve 24 seans sonrasında çekilen resimleri karşılaştırılarak iyileşme oranları hesaplanmıştır. Excimer lamba grubunda (n=30) ortalama iyileşme oranı %42.5, excimer lamba+kortikosteroid grubunda (n=23) %44, excimer lamba+takrolimus grubunda (n=29) %69'du. Çalışmamızda excimer lambanın takrolimus %0.01 pomad ile kombinasyonu; excimer lamba monoterapisi ve excimer lambanın klobetazol 17 propiyonat %0.05 pomad ile kombinasyonundan daha etkili bulunmuştur (p=0,08 ve P=0,032).
Özet (Çeviri)
Vitiligo is a depigmentation disease of unknown etiology. In recent years excimer light treatments have come to the fore in localized vitiligo because of their high efficacy and few side effects. In our study we aimed to evaluate retrospectively the effectiveness of excimer lamp and the combination of this treatment with clobetasol 17-propionate or tacrolimus %0.1 ointment in vitiligo. Digital morphometric analysis was made using the Corel Draw X7 computer program as an evaluation method. The photographs of the patients taken before the treatment and after 24 sessions were compared to calculate repigmentation rates. The mean repigmentation rate was %42.5 for the excimer lamp group (n=30), %44 for the excimer lamp+corticosteroid group (n=23) and %69 for the excimer lamp+tacrolimus group (n=29). In our study the combination of excimer lamp with topical tacrolimus %0.01 ointment was more effective than excimer lamp monotheraphy and the combination of excimer lamp with clobetasol 17-propionate %0.05 ointment (p=0,08 and p=0,032).