Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Polikliniğinde izlemi süren böbrek donörlerinde yaşam kalitesi ve sağlık kaygısı
Healthy anxiety and quali̇ty of li̇fe in living kidney donors who followed-up Nephrology Polyclinic in Ataturk University Medi̇cal Faculty
  1. Tez No: 360233
  2. Yazar: MURAT MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Böbrek Donörlerinde Yaşam kalitesi ve Sağlık Kaygısı Kadavradan yapılan böbrek nakilleri nakil ihtiyacının çok altında kalmaktadır. Bu nedenle canlı organ vericileri günümüzde en önemli organ kaynağı olarak görülmektedir. Üniversitemiz Organ Nakli Birimi'nde transplantasyon amacıyla tek taraflı nefrektomi uygulanan ve nefroloji polikliniğimizde izlemi süren donörlerin sosyodemografik özelliklerinin yanında sağlık kaygı düzeylerini ve yaşam kalitelerini belirlemeyi; ve bunları etkileyebilecek etmenleri saptamayı amaçladık. Bu sayede transplantasyondan sonra oluşabilecek psikososyal sorunları incelemek, transplantasyonun vericilerde yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmak, daha nitelikli ruh sağlığı hizmeti verilmesini ve konsültasyon liyezon psikiyatrisi uygulamalarına katkıda bulunmayı sağlayabilir. Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Birimi'nde transplantasyon amaçlı tek taraflı nefrektomi uygulanan, Erzurum veya çevre illerde yaşayan 30 donör çalışmaya katıldı. Donörlerin sosyodemografik özelliklerinin yanı sıra, yaşam kalitesini değerlendirmek için Kısa form -36 (SF-36) isimli ölçek kullanıldı, bu ölçekten elde edilen puanlar daha önce Türk toplumu için standardize edilmiş değerler ile karşılaştırıldı. Sağlık kaygısı düzeyini değerlendirmek amacıyla hem donörlere hem sağlıklı gönüllülere Sağlık Kaygısı Envanteri (Haftalık Kısa Form) uygulandı. Verilerin analizinde IBM SPSS (V.21) paket programı kullanıldı. Verilerin normallik testi Shapiro Wilk testi ile incelendi. Normal dağılım gösteren verilerin analizi için grup karşılaştırmalarında bağımsız iki örnek t-testi kullanıldı. Kategorik verilerin analizi için Ki-kare analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Health Anxıety And Qualıty Of Lıfe In Living Kidney Donors Kidney transplantations which are made from the cadavers are not enough for the needs of transplantation. That's why alive organ donors are seen as the most important sources in nowadays. We aim to indicate health anxiety levels and quality of life with sociodemographic data of living kidney donors who are applied one sided nephrectomy in our university Organ Transplantation Foundation and observed in our nephrology policlinic. By this way to determine health anxiety levels and life quality of the donors after transplantation may help us to give more comfortable psychological supports and may help the application of consultation liaision. 30 donors who were applied one sided nephrectomy in Erzurum or nearby cities participated to the study. Donors's sociodemographic data was recorded. Besides this Short-form -36 (SF-36) is used to evaluate quality of life and the points gathered from this scale were compared with outcomes which are standardized for Turkish community in the past. Also to evaluate health anxiety levels of both groups which are donors and healthy volunteers Health Anxiety Inventory-Short Form was used. In the analysis of datas, IBM SPSS (V.21) was used. The normality of data was examined with Shapiro Wilk Test.Independent two t-tests were used for the analysis of datas which were normal. Ki-kare analysis is used for the categorical analysis of datas.