Mide karsinomlarında p16 ve p21 ekspresyonunun prognostik önemi
Prognostic significance of p16 and p21 expression in gastric cancer
  1. Tez No: 360247
  2. Yazar: EREN ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ÇALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında, mide karsinomlarında hücre siklus proteinlerinden p16 ve p21 ekspresyonunun immunohistokimyasal yöntemle belirlenmesi ve elde edilen bulguların klasik prognostik parametreler ve yaşam süresi ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya Mart 2003 – Haziran 2008 tarihleri arasındaki 5 yıllık sürede Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında Mide Adenokarsinomu tanısı almış, klinikte gastrik cerrahi uygulanmış, arşivde klinikopatolojik bilgileri, parafin blokları ve hematoksilen-eozin (H&E) boyalı kesitleri bulunan 84 olgu dahil edildi. Olguların tümü, radikal rezeksiyon materyallerini içermekte olup endoskopik biyopsi materyalleri çalışmaya dahil edilmedi. Patolojik materyallere immunohistokimyasal yöntemle p16 ve p21 boyama işlemi yapıldı. Her iki antikor için de nükleer boyanma pozitif olarak kabul edildi. p16 ekspresyonu 50 vakada (%59,5) %10 ve üzerinde nükleer immunreaktivite, 34 vakada (%40,5) %10'nun altında nükleer imunreaktivite izlendi. p21 ekspresyonu 47 vakada (%55,9) %10 ve üzerinde nükleer immunreaktivite, 37 vakada (%44,1) %10'nun altında nükleer immunreaktivite izlendi. P16 ve p21 ekspresyonunun yaş, cinsiyet, lokalizasyon, DSÖ histolojik tip, Lauren's histolojik tip, DSÖ diferansiyasyon derecesi, Goseki grade, lenfovasküler invazyon ile anlamlı ilişkisinin olmadığı tespit edildi. Bununla birlikte p21 ekspresyonunun TNM evresi, lenf nodu metastazı ve invazyon derinliği ile anlamlı ilişkisinin olduğu ve p16 ekspresyonunun yaşam süresi ve lenf nodu metastazı ile anlamlı ilşkisinin olduğu tespit edildi. Mide kanserlerinde prognozun önceden belirlenebilmesi için birçok klasik prognostik parametre kullanılmaktadır. Tümörün evresi ve tam olarak cerrahi eksizyonu en önemli prognostik faktörlerdir. Sonuç olarak p16 ve p21 ekspresyonu mide kanserinin klinikopatolojik açıdan davranışını öngörmek için yardımcı olabileceği düşünülmekdir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to determinate the expression of cell cycle regulatory proteins p16 and p21 in gastric carcinomas by immunohistochemical methods and to investigate the relationship between the findings obtained in this study with the conventional prognostic factors and survival.84 cases diagnosed as gastric adenocarcinoma at the Pathology Department of Ataturk University, Faculty of Medicine over the 5years extending from March 2003 to June 2008 and underwent gastric surgery clinically and also about which the clinicopathological data, paraffin blocks, and hematoxylin-eosin (H & E) stained sections were available at the archive were included in the present study. All cases were consisting of radical resection materials and the biopsy samples were not included in the study. The pathological materials were performed with p16 and p21 staining by immunohistochemical methods. Nuclear staining was considered to be positive for both antibodies. Expression of p16 was 10 % and over in 50 cases (59,5 %) and also it was 10 % and less in 34 cases (40,5 %) as nuclear immunoreactivity. Expression of p21 was 10 % and over in 47 cases (55,9 %) and also it was 10 % and less in 37 cases (44,1%) as nuclear immunoreactivity. It was determined that there were no significant relationship between the expression of p16, p21 and age, gender, localization, histological type according to WHO classification, histological type according to Lauren's classification, the degree of differentiation according to WHO, the Goseki grade and the lymphovascular invasion. However, the relationship between the expression of p21 and TNM stage, lymph node metastasis and dept of invasion was significant and also it was determined that there were a significant relationship between the expression of p21 and both the life span and lymph node metastasis. Many conventional prognostic parameters are used for prediction of prognosis in gastric cancer. The stage of tumor and complete surgical excision are the most important prognostic factors. As a result; the expressions of p16 and p21 are thought to be helpful to predict the clinicopathological behaviour of gastric cancer.