Mide karsinomlarında CD44 ve c-erb-B2(her2/neu) protein ekspresyonunun prognostik faktör olarak önemi
The correlation of expression of the oncogene c-erb-B2 (her2/neu) and the surface macromolecule CD44 glycoprotein with survival of gastric carcinoma patients
- Tez No: 108219
- Danışmanlar: PROF.DR. H. FUAT DEMİRELLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Amaç : Mide karsinom dokularında c-erb-B2 (her2/neu) ve CD44 aşırı ekspresyonlarının sağ kalım sürelerine etkilerini değerlendirmek. Metod : Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç hastalıkları Ana Bilim Dalı Medikal Onkoloji Poliklinik ve Servisi'nde 1996-1999 yılları arasında izlenmiş ve Patoloji Ana Bilim Dalı Laboratuan'nda parafin doku bloklarına ulaşılan 48 mide kanseri (K/E=18/30) olgusu retrospektif olarak incelendi. Her hastayla ilgili olarak yaş, cins, operasyon tarihi, tümör lokalizasyonu, makroskopisi, histolojisi, grade'i, yayılım paterni, invazyon derinliği, lenf daman, kan daman, perinöral invazyon, cerrahi sınırlar, lenf ganglionu sayı ve tutulumu, metastaz varlığı, yeri, evresi, kemoterapi ve radyoterapi uygulanıp uygulanmadıktan, son geliş tarihleri, son durumları belirlenerek, sağ kalım süreleri hesaplandı. Bloklardan alman kesitler CD44 ve c-erb-B2 immunohistokimyasal boyama yöntemine tabi tutuldu. Sağ kalım ile prognostik değişkenler arasındaki istatistiksel ilişkiyi belirlemede“Kaplan Meier Log rank testi”ve“Cox çok değişkenli regresyon analizi”yapıldı.Bu prognostik değişkenler ile CD44 ve c-erb-B2 onkoproteini sağ kalım gruplarının kıyaslanmasında“Spearman korelasyon ve Fisher testleri”kullanıldı. Bulgular : 33 hastalık metastatik grupta sağkalım ortalama 23 ay; adjuvan grupta ise 36 ay olarak gerçekleşti (p=0.02). Seroza dışı yağlı doku invazyonunun kötü prognostik faktör olduğu (p=0.01); lenf bezi tutulum sayısı arttıkça sağkalımın kısaldığı gözlendi (p=0.0002). 48 vakanın 9'unda (%18.7) kimi hücre membranları altında stoplazmamn dış kısımlarına yoğunlaşmış; bir kısmında ise sadece membranlara lokalize c-erb-B2 boyanması görüldü. Hastaların yaşam süresi açısından c-erb-B2 pozitifliğinin hasta sağkalımına olumlu ya da olumsuz katkı yaptığını iddia edecek bir sonuca varılamadı (p=0,89). 44 tümörün 17'sinde (%38.6), (+) ve (+ + +) arasında değişen CD44 ekspresyonu saptadık (12 vaka +, 3 vaka ++, 2 vaka +++). Ekspresyonlar hücre membranlarına lokalize idi. Boyanma açısından vakalar heterojenite göstermekteydi. 17 pozitif vakanın 14'ü ex olurken (%82), ortalama yaşam süresi 14.92 ± 3.38 ay idi ve bu değer 16/27'si (%59'u) ex olan negatif hastalarda 38.78 ± 7.14 ay olarak belirlenen ortalama değerden istatistiki anlamlı bir farklılık gösteriyordu (p=0.0304). CD44 ve c-erb-B2 birlikte pozitif boyanan 5 vakada ortalama yaşam süresi 1 1.2 ± 2.62 ay; her ikisi de boyanmayan 23 vakada ise 37.17 ± 7.69 ay olarak gerçekleşti. C-erb-B2 pozitifliği ile CD44 pozitifliği birlikteliğinin histopatolojik ve klinik parametrelerle arasında istatistiksel fark bulunmazken, sağkalım açısından anlamlı bir ilişki gözlendi (p=0.0333). Sonuç : Mide karsinomlarında prognostik faktör olarak; c-erb-B2 ile yaşam süreleri arasında gerek evreyi de içine alan çok değişkenli analizler açısından, gerekse evreden bağımsız olarak böyle bir ilişkiye rastlamazken; CD44'ün prognostik faktörler içerisinde yer alabileceğini; ancak zayıf bir ekspresyonun pek çok tümör örneğinde değerlendirme alanları içinde yakalanamama riski göz önüne alındığında CD44'ün prognozla gösterdiği anlamlı ilişkiye rağmen prognostik bir faktör olarak güvenilir olmadığını; C-erb-B2 ve CD44'ün birlikte değerlendirildiğinde prognozu kötüleştirebileceğini düşünüyoruz. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aims : In this study we aimed to evaluate the correlation of expression of the oncogene c- erb-B2 (her2/neu) and the surface macromolecule CD44 glycoprotein with survival of gastric carcinoma patients. Methods ; The paraffin blocks of 48 patients diagnosed as gastric carcinoma at the Pathology Department between the years 1996 and 1999 were evaluated retrospectively. Demographic and clinical charecteristics, treatment modalities of the patients; histopathological properties of the tumour were taken into the study as prognostic factors. The pathological specimens were stained with CD44 and c-erb-B2 by immunohistochemical methods. Cox regression analysis and Kaplan Meier log rank tests were used to determine the effects of different parameters on survival. Spearman correlation and Fisher tests were used to compare the effect of other prognostic factors with oncoproteins c-erb-B2 and CD44 on survival. Results : 33 patients had metastasis. The mean survival time of metastatic patients was 23 months; that of non-metastatic patients was 36 months (p=0.02). Ekstraserosal fatty tissue invasion was found to be a poor prognostic factor (p=0.01). As the number of lymph node metastasis increase prognosis worsens (p=0.0002). In 9 patients (18.7%) specimens were c- erb-B2 positive. This positivity were under the cellular membrane or localized to the membrane itself. No correlation was found between the c-erb-B2 positivity and the survival (p=0.89). 17 patients (38.6%) were CD44 positive. The staining was heterogenous in strength like c-erb-B2 staining (12 were +,3 were ++,2 were +++). This positivity was localized to cell membrane. The mean survival time of these patients was 14.92 ± 3.38 months (14 of from died at the last follow up day). The mean survival time of the 27 patients who were CD44 negative was 38.78 + 7.14 months (16 died at the last follow up day). The difference between CD44 positive and negative patients in terms of survival was statistically significant (p=0.0304). 5 patients were both CD44 positive and c-erb-B2 positive. Their mean survival time was 11.2 ± 2.62 months. 23 patients were both CD44 negative and c-erb-B2 negative. Their mean survival time was 37.17 ± 7.69 months. CD44 with c-erb-B2 positivity together showed no correlation with clinical and histopathological factors, but mean survival time of these patients decreased significantly (p=0.0333). Conclusions : We concluded that c-erb-B2 positivity showed no correlation with mean survival time, but CD44 can be taken as a prognostic factor. However it should be considered that 1 (+) positivity may not be easily caught within the area of the specimen under investigation (70% in our specimens) that means it cannot be taken as a confident factor. Finally our results sowed that c-erb-B2 positivity together with CD44 positivity may be used as a marker of poor prognosis. 52