Mide karsinomlarında epstein-barr virus varlığının in situ hibridizasyon yöntemiyle araştırılması; p53 ve EBV ekspresyonlarının histopatolojik özelliklerle ilişkisi
Investigation of epstein-barr virus existence in gastric carcinomas by using in situ hybridisation, association of p53 and EBV expressions with histopathologic features
  1. Tez No: 88270
  2. Yazar: GÖKHAN ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLEN DOĞUSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Mide karsinomlan, çok değişken histolojik görünümler sergileyebilme kapasitesinde tümörlerdir. Bu değişken yelpazenin de bir yerinde EBV ile ilişkili karsinomlar yer almaktadır. EBV ilişkili karsinomlar çoğunlukla lenfoepitelyoma benzeri karsinom görüntüsü verirler. Fakat bildirilen klasik adenokarsinom vakaları da vardır. Çalışmamda, EBV ve mide karsinomu arasındaki ilişkinin varlığı ve genel olarak mide karsinomlarmda, p53'de dahil olmak üzere, prognoza etkili olabilecek çeşitli histopatolojik parametrelerin birbirleriyle ilişkisi araştırıldı. Mide karsinomlarmda %6,9 oranında EBV pozitifliği saptandı. Bu oran literatürle uyumlu bulundu. EBV ilişkili mide karsinomlanmn hepsini (3 vaka) klasik adenokarsinom vakası olarak değerlendirildi. Hiçbir histopatolojik kriter açısından EBV (-) karsinomlarla farklılıklarını gözlemlenmedi. intestinal ve diffûz tip mide karsinomlan arasında bir davranış farklılığı görülmedi. P53 pozitifliğinin, mide karsinomlannda histolojik tip, lenf nodu metastazı ve invazyon derinliği gibi prognostik parametrelerle ilişkisi olmadığı yönünde bulgular saptandı. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gastric adenocarcinomas may express many varieties of histologic appereances. EBV associated gastric carcinoma is one of these. Most of EBV associated gastric carcinomas have lymphoepithelioma-like histologic appereance althought some classical adenocarcinomas have EBV association. In this study, existence of EBV in gastric carcinomas and association of some histopathologic parameters include p53 ekspression which can affect prognosis were investigated. 6,9 per cent positivity for EBV was found It was close to previous studies. All of EBV associated cancers (3 cases ) were classical adenocarcinomas. There were no differences between EBV (+) and (-) carcinomas for any histopathologic parameters. There were no differences between intestinal and diffuse type carcinomas. P53 positivity was not associated with the histologic and prognostic parameters like lymph node metastases and invasion depth in the gastric wall. 70