Anemi ayırıcı tanısında yeni eritrosit parametrelerinin kullanımı
Clinical utility of new erythrocyte parameters in the differential diagnosis of anemia
  1. Tez No: 360265
  2. Yazar: MUSTAFA KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGA MELTEM AKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Aneminin ayırıcı tanısında bazı biyokimyasal göstergelere; eritrosit parametreleri, ferritin, transferin saturasyonu(TSAT), transferin, transferrin reseptörü serum demiri, total demir bağlama kapasitesine dayanmaktadır. Son yıllarda ayırıcı tanıda kullanılan konvansiyonel parametrelerin zayıf veya göreceli olduğunu belirten yayınlar mevcut olup, ayırıcı tanı için tanısal tetkiklere RSf, LHD, MAF, Transferrin/ Log Ferritin gibi daha hassas laboratuar parametrelerinin eklenmesi önerilmektedir. Çalışmamızda aneminin ayırıcı tanısında bu parametrelerin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı polikliniğinde planlandı. DEA' si (serum hemoglobin değeri %20 ve serum ferritin düzeyi>50 ng/ ml) olan 50 hasta, kronik böbrek yetmezliği (KBY) olup anemisi olan 56 hasta, beta talasemisi olan 34 hasta ve 166 sağlıklı kontrol dahil edildi. Parametreler; RSf= √(MRV X MCV), MAF={(Hgb X MCV)/100} ve LHD= 100 X √1-{1/(1 + e 1.8 (30-MCHC))} formülleriyle hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The differential diagnosis of anemia is based on some biochemical indicators of iron metabolism; parameters of erythrocytes, ferritin, transferrin saturation, transferrin, serum iron and total iron binding capacity. In recent years, since there are some studies reporting that these conventional parameters are weak or relative, more sensitive tests including RSf, LHD, MAF and Transferrin/ Log Ferritin are recommended to be included in the differential diagnosis of anemias. In our study, we aimed to evaluate these parameteres in the differential diagnosis of anemia. The study was conducted at Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Medicine, Department of Hematology. After obtaining the approval of the Ethics Committee and informed consent, 136 patients with iron deficiency anemia(IDA) ( serum hemoglobin 20% and serum ferritin >50ng/ml), 34 patients with beta thalassemia , 56 patients with anemia of chronic kidney disease (CKD) and 166 patients with healthy controls were included. Parameters were calculated with the following formulations; RSf= √(MRV X MCV), MAF={(Hgb X MCV)/100} and LHD= 100 X √1-{1/(1 + e 1.8 (30-MCHC)). RSf and MAF levels were lower in patienst with iron deficiency anemia and beta thalassemia compared to patients with anemia of chronic disease and anemia of CKD. LHD and Transferrin / Logaritmic ferritin were markedly higher in patients with IDA when compared to patients with ACD and CKD. RSf and MAF showed a significant positive correlation with hematocrite, MCV, MCH, MCHC, serum ıron, transferrin saturation, serum ferritin levels and a negative correlation with transferrin and total iron binding capacity. As well as, LHD and T/LF showed a significant negative correlation with hematocrit, MCV, MCH, MCHC, serum ıron, transferrin saturation, serum ferritin levels and a positive correlation with transferrin and total iron binding capacity. Parameters used in routine differential diagnosis of anemia , as well as the current need for more sensitive and robust indicators available. In our study, we showed that new erythrocyte parameters can be confidentially used in the differential diagnosis of anemia alternatively to conventional parameters.