Artroskopik diz cerrahisinde tek taraflı spinal blok için kullanılan düşük bupivakain dozlarının anestezi yeterliliği ve yan etkileri üzerine etkisi
Adequacy and side effects of the unilateral spinal block anesthesia with low doses of bupivacaine used for arthroscopic knee surgery
  1. Tez No: 360264
  2. Yazar: NERGİS LELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SACİT GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Leloğlu, N. Artroskopik diz cerrahisinde tek taraflı spinal blok için kullanılan düşük bupivakain dozlarının anestezi yeterliliği ve yan etkileri üzerine etkisi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2014. Alt ekstremite cerrahisi geçirecek hastalarda spinal anestezide yüksek seviye ve yüksek dozlara ihtiyaç olmadığı düşüncesiyle, önerilen klasik dozlardan daha düşük bupivakain dozlarının yeterli olabileceği, doza bağlı komplikasyonların da azalabileceği hipoteziyle; çalışmamızda 5 mg ve 7.5 mg hiperbarik bupivakain kullanarak tek taraflı spinal anestezide düşük dozların cerrahi anestezi ve hemodinamiye etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ameliyathanesinde ASA I-II grubu 18-60 yaş arası tek taraflı artroskopik diz cerrahisi geçirecek 40 hasta ile yapıldı. Olgular 20 kişilik 2 gruba ayrılarak, Grup I'e 5 mg hiperbarik bupivakain, Grup II'ye 7.5 mg hiperbarik bupivakain uygulandı. Uygulama sonrası hastalar lateral dekübit pozisyonda 10 dk bekletildikten sonra supin pozisyona çevrildi. Hastaların hemodinamik parametreleri başlangıçta ve spinal anestezi sonrası 1., 5., 10., 15., 20., 25., 30. dakikalarda, ve blok çözülene kadar 15 dakikada bir kaydedildi. Hastaların duysal blok seviyesi, motor blok seviyesi, duysal blok iki seviye gerileme zamanı, ayılma biriminde kalış süresi, hasta memnuniyeti, ilk 24 saatte miksiyon zamanı kaydedildi. Hipotansiyon ve bradikardi açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı. Grup I'de 1 hastada, Grup II'de 2 hastada hipotansiyon gelişti. Grup I'de 3 hastada, Grup II'de ise 5 hastada bradikardi gelişti. Her iki grupta da ilk 90 dk ek doz ihtiyacı olmadı. Operasyon sonu motor blok her iki grupta da 20 hastadan 13'ünde 0 olarak bulundu. Sonuç olarak; gruplar arasında anlamlı fark bulunamamakla birlikte, 5 mg hiperbarik bupivakain uygulanarak potansiyel risklerin daha az olması ve tüm hastalarda en az 90 dk cerrahi anestezi sağlaması nedeniyle 90 dk'yı geçmeyen alt ekstremite cerrahisinde tavsiye edilebilir doz olduğu kararına varıldı.
Özet (Çeviri)
Leloğlu, N. Adequacy and side effects of the unilateral spinal block anesthesia with low doses of bupivacaine used for arthroscopic knee surgery. Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine Department of Anesthesiology and Reanimation, Medical Specialization Thesis, Eskisehir, 2014. With the idea that there is no need for higher doses and high level; the recommended dose of bupivacaine lower than conventional doses may be adequate, with the hypothesis that a dose-dependent decrease of complications; we aimed to investigate spinal anesthesia and hemodynamic effects of lower doses of surgical anesthesia in patients undergoing lower extremity surgery with spinal anesthesia, using 5 mg and 7.5 mg hyperbaric bupivacaine. The study was performed with 40 patients, at Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine in the operating room, ASA I-II patients aged 18-60 undergoing unilateral knee arthroscopy. The patients were divided into 2 groups, 20 patients with 5 mg hyperbaric bupivacaine in Group I, 20 patients with 7.5 mg hyperbaric bupivacaine in Group II was. After application patients holded in the lateral decubitus position 10 minutes and then turned in the supine position. Hemodynamic parameters at baseline and after spinal anesthesia 1th, 5th, 10th, 15th, 20th, 25th, 30th minutes, and the blocks were recorded every 15 minutes until dissolved. Patients sensory block level, motor block level, two levels of sensory block regression time, sobering unit length of stay, patient satisfaction, voiding time were recorded in the first 24 hours. Hypotension and bradycardia showed no significant difference between the groups in terms. In one patient in Group I, and 2 patients in Group II developed hypotension. In 3 patients in Group I, and in 5 patienys in Group II developed bradycardia. In both groups, in the first 90 minutes patients did not require additional doses. Motor block were found 0 at the end of the operation at 13 patients in both group. As a result; between the two groups there were no difference significantly, however low dose hyperbaric bupivacaine should be chosen at lower extremity surgery because 5 mg hyperbaric bupivacaine had less potential risks and provides at least 90 min of surgical anesthesia in all patients.