Hodgkin ve non-hodgkin lenfomalı hastalara ait otolog periferik kök hücre nakli sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaoluation of results in patients hodgkin and non-hodgkin lymphoma whom underwent autologous hematopoietic stem cell transplantation
- Tez No: 360266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Biz çalışmamızda merkezimize ait nakil sonuçlarının kesitsel analizini yaparak sonuçlarımızı Türkiye ve dünya verileriyle karşılaştırmayı ve prognostik faktörleri saptamayı amaçladık.Bu çalışmada Temmuz 2000 ile Ocak 2012 tarihleri arasında OHKHN yapılan 40 Non-Hodgkin Lenfoma (NHL) ve 45 Hodgkin Lenfoma (HL) hastasının verileri geriye dönük olarak değerlendirildi. Her iki gruptaki hastalarda; hastalık ve nakil ile ilgili klinik, laboratuvar ve demografik özellikler değerlendirildi. Hastalıksız sağkalım süresi (HSS) ve genel sağkalım süresini (GSS) etkileyen klinik, laboratuvar ve demografik faktörler araştırıldı. Relaps ve mortalite oranları hesaplandı. Çalışmamızda OHKHN yapılan HL grubu hastalarda (O-HL) istatiktiksel olarak anlamlı olmasa da yaş, tanı anındaki hastalık evresi, nakil öncesi radyoterapi (RT) alma, tanı anında ekstranodal tutulum olması, verilen kök hücre miktarı, hücre toplama ve nakil arası süre ve nötrofil engrafman süresinin GSS'yi etkilediği bulundu. Nakil öncesi remisyon varlığının GSS'yi uzatırken (p=0,031); nakil sonrası relaps durumunun ise GSS'yi istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalttığı (p=0,016) görüldü. Ayrıca yüksek beta-2 mikroglobulin düzeyinin HSS'yi azalttığı saptandı (p=0,042). OHKHN yapılan NHL grubu hastalarda (O-NHL) istatiktiksel olarak anlamlı olmasa da nakil öncesi RT alma, tanı anında ekstranodal tutulum olması, verilen kök hücre miktarı, trombosit engrafman süresi, hastanede kalış süresi GSS açısından önemli bulundu. Nakil öncesi remisyon ve nakil sonrası relaps durumunun istatistiksel olarak anlamlı şekilde GSS'yi (p=0,016) ; CRP'nin ise HSS'yi (p=0,024) etkilediği belirlendi. O-HL'de 2.yılda ölenlerin sayısı 4 kişi (%8,8) ve 5. yılda 7 kişi (%15,5) iken relaps olanların sayısı 2.yılda 14 kişi (%31,1) ve 5.yılda 17 kişi (%37,7) idi. Ölen O-HL'lı hastalarda medyan sağkalım 39,00 (6,00-72,00) ay olarak bulundu. O-NHL'de 2.yılda ölenlerin sayısı 13 kişi (%32,5) ve 5. yılda 16 kişi (%40) iken relaps olanların sayısı 2.yılda 13 kişi (%32,5) ve 5.yılda 16 kişi (%40) idi. Ölen O-NHL'lı hastalarda medyan sağkalım 12,50 (5,00-23,75) ay olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare our transplantation results with the present data and determine the prognostic factors. In this study, data of 40 patients with Non-Hodgkin lymphoma (NHL) and 45 patients with Hodgkin lymphoma (HL) whom underwent AHSCT between July 2000 and January 2012 in our transplantation center were retrospectively evaluated. Clinical, laboratory and demographic characteristics about disease and transplantation were evaluated in two groups of patients. Clinical, laboratory and demographic characteristics affecting disease free survival (DFS) and overall survival (OS) were evaluated. Relapse and mortality rates were also calculated. Although it was not statistically significant; age, disease stage at the time of diagnosis, radiotherapy before transplantation, extranodal involvement at the time of diagnosis, amount of stem cell, period between collecting stem cell and transplantation and time to neutrophil engraftment were found affecting overall survival in HL patients. Remission status before transplantation prolonged OS (p=0,031); relapse after transplantation decreased OS (p=0,016). High Beta 2 microglobulin level was decreased DFS (p=0,042). Although it was not statistically significant; radiotherapy before transplantation, extranodal involvement at the time of diagnosis, amount of stem cell, time to platelet engraftment, duration of hospital stay were found significant for OS in NHL patients. Remission status before transplantation and relapse after transplantation affected OS (p=0,016) and CRP affected DFS (p=0,024). Four patients (%8,8) died and 14 patients (%31,1) relapsed in the second year; 7 patients (%15,5) died and 17 patients (%37,7) relapsed in the fifth year in HL group. Median survival was 39 (6-72) months. Thirteen patients (%32,5) died and 13 (%32,5) relapsed in the second year; 16 patients (%40) died and 16 (%40) patients relapsed in the fifth year in NHL group. Median survival was 12,5 (5-23,75) months.