Hipertansif ebeveynlerin normotansif çocuklarında treadmill egzersiz testi ile kan basıncı yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of blood pressure responses to treadmill exercise test in normotansive offsprings of hypertensive parents
  1. Tez No: 360267
  2. Yazar: GÖKMEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hipertansiyon öncesi prehipertansif bir sürecin yaşandığı ve bu dönemin en önemli özelliğinin çeşitli stresörlere verilen anormal kardiyovasküler reaktivite olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle çalışmamızda, hipertansif ebeveynlerin normotansif çocuklarında (HENÇ), egzersiz testinin her bir kademesi ve recovery döneminde oluşan kardiyovasküler yanıtın kontrol grubu ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi ve yaş grupları arasındaki farklılıkların araştırılması amaçlandı. Çalışmaya 6-18 yaşları arasındaki sağlıklı ve normotansif 110 çocuk alındı. Ebeveynlerin en az birinde hipertansiyon öyküsü olan 62 çocuk HENÇ grubunu, olmayan 48 çocuk NENÇ grubunu oluşturdu. Cinsiyet, yaş, ağırlık, boy ve vücut kitle indeksi açısından gruplar arasında istatistiksel fark yoktu (p>0.05). Tüm çocuklara Bruce protokolüne göre egzersiz testi uygulandı. HENÇ grubunda istirahat SKB, kademe-2 SKB, kademe-3 SKB, maksimal SKB, recovery dönemi 1., 3. ve 6. dakika SKB ölçümleri NENÇ grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek saptandı (sırasıyla p=0,001, p=0,001, p=0,009, p=0,007, p=0,02, p=0,001 ve p=0,001). Maksimal ve submaksimal kalp hızı ve kan basıncı ölçümlerinin istirahat değerlerine göre değişiminde iki grup arasında fark izlenmedi (p>0,05). Yaş grupları karşılaştırıldığında ise 6-10 yaş grubunda ölçümler arasında istatistiksel fark olmadığı (p>0,05) ancak puberte ile beraber (>10 yaş) risk altındaki bireylerin istatistiksel olarak daha yüksek KB yanıtı oluşturdukları izlendi. Sonuç olarak, çalışmamızda, hipertansif ebeveynlerin normotansif çocuklarının açısından risk altında olan çocukların egzersiz testi ile oluşturulan fiziksel strese, test süresince ve recovery döneminde daha abartılı kardiyovasküler yanıt oluşturduğu saptandı. Bu yanıt özellikle 10 yaşından sonra belirginleşmekteydi. Risk altındaki bireylerin tanımlanması ile HT gelişmeden önce beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzındaki değişiklikler yapılması ile HT gelişimini önlemek veya en azından geciktirmek mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a progressive disease with a prehypertensive phase of the disease. The most important feature of this period is the abnormal cardiovascular reactivity to various stressors. Therefore, in our study, we focused on normotensive children of hypertensive parents (NCHP) which is a special group under risk and planned to evaluate these children in various age groups. To explore this issue, we studied whether or not NCHP show higher cardiovascular reactivity at different steps of exercise test and recovery period from their negative history counterparts. This study enrolled 110 normotensive children aged 6-18 years. Sixty-two children with parental history of hypertension formed the NCHP group while 48 without parental history formed the control group (NCNP). Gender, age, weight, height and body mass index showed no statistical difference between the groups (p>0.05). Exercise test was performed to all participants according to the Bruce protocol. Resting SBP, stage-2 SBP, stage-3 SBP, maximal SBP and SBP at 1st, 3rd and 6th minutes of recovery period were significantly higher in the study group than in the control group (respectively p=0,001, p=0,001, p=0,009, p=0,007, p=0,02, p=0,001 and p=0,001). Maximal and submaximal heart rate and blood pressure variability according to the resting values were showed no statistical difference between the groups (p>0.05). When the age groups were compared, no statistically significant differences were found between the measurements of 6-10 age group. After 10 years of age, with begining of puberty, it was noticed that NCHP group showed significantly higher SBP levels than the control group. In our study, we stated that children who are at risk of HT showed more exaggerated cardiovascular responses during the test and recovery period to physical stress created by exercise testing. This response was particularly evident after 10 years of age. Before the development of HT, identification of high risk individuals make it possible to prevent or delay the emergence of the disease by some dietary and lifestyle modifications.