Hipertansif hastalarda dinlenim ve egzersiz ekokardiyografi doku doppler parametreleri ve plazma norepinefrin seviyelerinin olmesartan tedavisi öncesi ve sonrası değerlendirilmesi
Alterations of plasma norepinephrine levels and tissue Doppler parameters in patients with essential hypertension during rest and exercise (Before and after the treatment with olmesartan)
  1. Tez No: 360273
  2. Yazar: NURETTİN YERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda esansiyel hipertansiyonu (HT) olan hastalarda, 6 aylık olmesartan tedavisi sonrasında dinlenim ve egzersiz plazma norepinefrin (NE) düzeylerinde ve doku Doppler ekokardiyografi parametrelerinde meydana gelen değişikliklerin incelenmesi amaçlandı. Ek olarak hipertansif hastalarda plazma NE düzeyleri ile konvansiyonel ekokardiyografi ve doku Doppler ekokardiyografi parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflendi. Esansiyel HT'si olan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Dinlenim ve egzersiz halinde, hastalardan kan örneği alınarak, HPLC (high performance liquid chromatography) cihazı ve elektrokimyasal 3'lü dedektör kullanılarak plazma NE düzeyi ölçümü yapıldı. Plazma NE düzeyleri olmesartan tedavisi öncesi ve sonrası değerlendirildi. Ayrıca hastalara dinlenim ve egzersiz halinde ekokardiyografi ve doku Doppler ekokardiyografi değerlendirmeleri yapılıp tedavi öncesi ve sonrasında karşılaştırıldı. Bununla birlikte, ekokardiyografi parametreleri ile plazma NE düzeyi arasında ilişki olup olmadığı incelendi.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate alterations at plasma norepinephrine (NE) levels during rest and exercise and to evaluate tissue Doppler parameters in patients with essential hypertension (HT) after treatment with olmesartan for 6 months. Additionally, we aimed to investigate the relationship among plasma NE levels, conventional echocardiography and tissue Doppler parameters in the patients with HT. The 40 patients with essential HT enrolled in the study. In the period of rest and exercise, blood samples were taken from patients and HPLC (high performance liquid chromatography) equipment and electrochemical plasma NE levels were measured by using a triple detector. Plasma NE levels were assessed before and after olmesartan. In addition, the differences between pretreatment and posttreatment conditions were compared, after tissue Doppler echocardiography and echocardiography were evaluated in the patients during both rest and exercise. Nevertheless, we examined whether there was a relationship between echocardiographic parameters and plasma NE levels.