Sementli kalça protezi cerrahisinde Remifentanil infüzyonu ile beraber uygulanan Propofol, Desfluran veya Sevofluran anestezisinin hastaların hemodinamileri, kognitif fonksiyonları, nöroendokrin stres hormon cevapları ve postoperatif analjezik gereksinimine etkileri yönünden karşılaştırılması
To investigate the effect of Propofol, Desflurane or Sevoflurane plus remifentanyl anesthesia on hemodynamics, cognitive functions, neuroendocrine response and post operative analgesic consumption in patients undergoing cemented hip arthroplasty
- Tez No: 360278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM İNANOĞLU, DOÇ. DR. ÇAĞLA AKKURT, PROF. DR. SELİM TURHANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmada Remifentanil ile birlikte uygulanan Propofol, Desfluran veya Sevofluran anestezisinin hastaların hemodinamileri, kognitif fonksiyonları, nöroendokrin stres hormon cevapları ve postoperatif analjezik gereksinimine etkileri yönünden karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi Ortopedi kliniğinde sementli total kalça protezi uygulanan 45 ASA I ? III hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak Propofol (P) (grup I) , Desfluran (D) (grup II) ve Sevofluran (S) (grup III) grubu olmak üzere üç farklı gruba ayrıldı. Her üç gruptaki tüm hastalara preoperatif dönemde mini mental test (MMT) yapıldı, postoperatif 24. saatte tekrarlandı. Preoperatif dönemde ACTH ve kortizol istendi, cerrahi başladıktan 1 saat sonra tekrarlandı. İndüksiyon öncesinden başlayarak sürekli kardiyak output, invaziv kan basıncı (sistolik, diyastolik, ortalama arter basıncı), kalp atım hızı, SpO2, EtCO2 ve BİS değerleri kaydedildi. İndüksiyon sonrası Grup P de 6 mg /kg-saat dozunda Propofol + 0,1 mcg / kg/dk dozunda Remifentanil infüzyonu yapıldı. Grup D de % 3?6 Desfluran + 0,1 mcg /kg/dk dozunda Remifentanil infüzyonu yapıldı. Grup S de % 1,5?2,5 Sevofluran + 0,1 mcg /kg/dk dozunda Remifentanil infüzyonu yapıldı. Tüm hastalara sement uygulanmasından 10 dakika önce 0,1 mcg/kg/dk dozunda norepinefrin infüzyonu başlandı. Hastaların göz açma ve ekstubasyon süreleri kaydedildi. Hastalara PCA takılarak Tramadol ile hasta kontrolü analjezi uygulandı ve 24 saat sonra total Tramadol dozu kaydedildi, VAS ve SAS ile ağrısı olup olmadığı araştırıldı.Bulgular: Operasyon öncesi ve operasyon boyunca ölçülen ortalama kan basıncı, kardiyak output, kalp hızı gruplar arasında anlamlı fark göstermedi. Ameliyatın birinci saatinde ölçülen ACTH ve kortizol değerleri propofol grubunda anlamlı olarak daha düşük idi. Göz açma ve ayılma süresi propofol grubunda anlamlı olarak daha uzun idi. Postoperatif 24. saatte yapılan mini mental test, VAS ve SAS değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Total tramadol tüketimi propofol grubunda anlamlı olarak daha düşük bulundu.Sonuç: Sementli kalça protezi operasyonlarında hemodinamik takibe özen gösterilerek propofol, sevofluran ve desfluran anestezilerinin güvenle kullanılabileceği ve her ne kadar uyanmada gecikmeye yol açsa da, propofol anestezisinin inhaler yöntemlere göre daha az peroperatif nöroendokrin yanıta ve postoperatif analjezik tüketimine neden olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: To investigate the effect of Propofol, Desflurane or Sevoflurane plus remifentanyl anesthesia on hemodynamics, cognitive functions, neuroendocrine response and post operative analgesic consumption in patients undergoing cemented hip arthroplasty.Material / Methods: 45 patients with ASA I-III status undergoing total hip arthroplasty in Mustafa Kemal University Hospital Department of Orthopedics were enrolled in the study. Patients were randomly assigned into three groups: Propofol (P) (group I), desflurane (D) (group II) and Sevoflurane (S) (group III). Mini mental test was performed to all patients in the preoperative period and repeated after 24 hours. Blood was obtained in the preoperative period for cortisol and ACTH measurements and repeated at the first hour of the surgery. Cardiac output, invasive blood pressure (systolic, diastolic and mean arterial blood pressure), heart rate, SpO2, EtCO2 and BIS were recorded from one minute before induction until the end of the surgery. After induction; anesthesia was maintained with 6 mgs/kg propofol + 0.1mcg/kg/min remifentanyl in group P, with 3-6% desflurane + 0.1 mcg/kg/min remifentanyl in group D and with 1,5-2,5% sevoflurane + 0,1 mcg/kg/min remifentanyl in group S. 0.1 mcg/kg/min norepinephrine infusion was started in every patient 10 minutes before cement implantation. Eye opening and extubation times were recorded. After surgery patients were given PCA and patient controlled analgesia was maintained with tramadol and total tramadol consumption was also recorded following 24 hours with VAS and SAS scores.Results: Preoperative and perioperative mean blood pressure, cardiac output and heart rate measurements were similar in groups. ACTH and cortisol levels at the fist hour of the surgery were significantly lower in the propofol group. Eye opening and extubation times were significantly longer in the propofol group. Mini mental test, VAS and SAS scores were similar in three groups 24 hours after surgery. Total tramadol consumption was significantly lower in the propofol group.Conclusion: We concluded that, while taking care of hemodynamic follow-up, propofol, desflurane, and sevoflurane-based anesthesia methods can all be used safely in patients undergoing cemented total hip arthroplasty, and although leading to a later recovery, propofol-based anesthesia resulted in lesser perioperative neuroendocrine response and postoperative analgesic consumption than the inhaled anesthesia techniques.