Temporomandibular eklemin yüksek çözünürlüklü manyetik rezonans görüntülemesi:Konvansiyonel yüzeyel koil ile mikroskopi koilinin karşılaştırılması
High-resolution magnetic resonance imaging of temporomandibular joint:Comparison of microscopy coil with a conventional surface coil
  1. Tez No: 360277
  2. Yazar: MUSTAFA SARCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Temporomandibular eklemin (TME) manyetik rezonans görüntülemesinde yüksek çözünürlüklü mikroskopi koil ve konvansiyonel yüzeyel koil kullanımının kalitatif ve kantitatif olarak karşılaştırılması.Gereç ve yöntem: TME disfonksiyonu olmayan 10 gönüllünün sağ TME'ine ağız kapalı pozisyonda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapıldı.1.5 T MRG cihazı ile konvansiyonel yüzeyel koil (Fleks S koil,field of view 170 mm) ve 47 mm mikroskopi koil (field of viev 100 mm) kullanılarak sağ TME'e yönelik proton dansite ağırlıklı (PDW) görüntüler alındı.Elde edilen sagittal plan PDW görüntülerde TME'in disk ön bandı,arka bandı,orta bandı,bilaminar zonun üst ve alt kısımları,disk çevre doku ayrımı 1 ile 5 arasında (1; çok kötü, 2; kötü, 3;orta, 4; iyi, 5; çok iyi) skorlama yapılarak iki radyolog tarafından kalitatif olarak değerlendirildi.Ayrıca koronal plan PDW görüntülerde disk çevre-doku ayrımı, kortikal kemik ile kapsüler bağ iç ve dış komponentlerinin görünebilirliği aynı şekilde skorlandı.Kantitatif olarak ise her iki koil için disk ve mandibula kondil başı medüller komponenti üzerinden konrast-gürültü oranı (CNR) hesaplanarak karşılaştırıldı.Bulgular: Mikroskopi koil ile elde edilen sagittal ve koronal her iki plan görüntülerde anatomik yapıların skorları konvansiyonel koil ile elde edilen görüntülerin skorlarından istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (P
Özet (Çeviri)
Objective: To compare MR images of the temporomandibular joint (TMJ) using high resolution microscopy coil with those using a conventional surface coil qualitatively and quantitatively.Material and method: Teen volunteers without history of TMJ dysfunction underwent magnetic resonance imaging (MRI) of the right TMJ with the jaw in closed position. Proton density-weighted (PDW) images of the right TMJ were obtained with a conventional surface coil (Flex S, field of view 170 mm) and a 47 mm microscopy coil (field of view 100 mm) at 1.5 T MRI unit. Qualitative image analysis of MR images of the right TMJ with two coils was performed by two radiologist who assigned one of five numerical scores (1, very poor; 2, poor; 3, moderate; 4, good; 5 excellent) for six structures, which were anterior band of disk, posterior band of disk, intermediate zone of disk, upper portion of bilaminar zone, lower portion of bilaminar zone and delineation disk to surrounding tissue in the sagittal closed-mouth PDW sequence. The radiologists also graded the visibility of various anatomic structures in the coronal closed-mouth PDW sequence including delineation disk to surrounding tissue, cortical bone, and attachments of medial and lateral joint capsule.