Prenatal dönemde magnetik alana maruz kalan farelerin beyin dokusu kültürlerinde nöronal migrasyon anomalisine yol açtığı bildirilen genlerin ekspresyonlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the expression of the genes which are known to have role in neuronal migration in the brain tissue cultures of the mice which were exposed to magnetic field during prenatal period
  1. Tez No: 360282
  2. Yazar: ALKIM GÜLŞAH ŞAHİNGÖZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMET SAĞOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, manyetik alan maruziyeti canlılar için kaçınılmaz bir sonuç olmuştur. Bu çalışmada, günlük hayatta maruz kalınan dozlarda radyofrekansa tabi tutulan gebe sıçanların fetuslarında, nöronal migrasyona etki ettiği bilinen genlerin ekspresyonlarındaki değişiklikler incelenmiştir. Yöntem ve Gereçler: Her birinde 6 dişi, 2 erkek fare olan iki grup 150-200 gr arasında gebe Balb/c fareleri kullanılmıştır. Çalışma grubu, doğum yapan dek günde 12 saat, ortalama spesifik absorbsiyon hızı (specific absorbtion rate-SAR) değeri 0,725 W/kg olan radyofrekans alana maruz bırakılmıştır. Doğum sonrası fare yavrularından alınan beyin dokusundan total RNA elde edilmiştir; elde edilen total RNA'lar da cDNA'ya dönüştürülerek nöronal migrasyonda görevli olduğu bilinen 7 genin (DCX, TUBA1A, YWHAE, ARX, RELN, LARGE, FLNA) Real-time PCR ile ekspresyonları gösterilmiştir. Bulgular: Analizi yapılan 7 genin 5'inde ekspresyonlarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır. Bu genler ARX, DCX, LARGE, RELN ve YWHAE genleri idi Sonuç: Nöronal migrasyon anomalisine yol açtığı bilinen genlerin ekspresyonlarındaki artışın saptandığı bu çalışma, düşük dozda manyetik alanın bile gebe sıçanların fetuslarında etkilenme olduğunu göstermiştir. Gen ekspresyonlarındaki bu artış, vücudun bu anomalinin ortaya çıkmasını engellemek amacıyla geliştirdiği bir savunma mekanizması olarak yorumlanmalıdır. Ayrıca bu çalışma, manyetik alanın anne karnındaki fetuslar için de etkilenme yaratabileceğini, bu nedenle gebelik sırasında maruziyeti azaltmak için korunma önlemleri alınmasının gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays with the advancement of technology, magnetic field exposure has been a foregone conclusion for living. In this study, we aimed to evaluate alterations in expression of the genes , which are known to have a role in neuronal migration by the adminastration of daily life exposure doses of radiofrequency to pregnant rats. Two groups were established. Each of them contained 6 female, 2 male Balb/c mice. They were weightened 150-200 gr. The study group was exposed to the radiofrequecy field with average specific absorption rate (the specific absorbtion rate; SAR) value 0.725 W / kg 12 hours in a day until birth day. Total RNA was obtained from newborn foetuses postnatal brain tissue and transformed into cDNA and alterations in expression of 7 gene (DCX, TUBA1 ,YWHA, ARX, RELN, LARGE, FLNA) that are known to have a role in neuronal migration were investigated by real-time PCR. In stastical analyses the expression of the 5 of the 7 genes significantly increased. These genes were ARX, DCX, LARGE, RELN and YWHAE. This study proved that even at low levels of magnetic field may affect foetus of pregnant mice. As a result magnetic field may affect foetus during pregnancy and precautions must be taken to prevent exposure.