Erişkin konjenital atriyal septal defektli hastaların perkutan transkateter yolla tedavisinin retrospektif kısa dönem takip sonuçları
Percutaneous device closure for secundum-type atrial septal defect: short and intermediate-term results
- Tez No: 360283
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YAVUZGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ve Amaç: Atrial Septal defekt (ASD) tüm konjenital kalp hastalıkların %7- 10'unu oluşturmakta olup atriyal boşlukların direkt ilişkisi olması ile tanımlanır. Temel tedavisi; defektin transkateter veya cerrahi yöntem ile kapatılmasıdır. Çalışmamızda; perkutan transkateter yolla kapatma yapılan sekundum atriyal septal defektli (ASD) olguların kısa dönem takip sonuçlarının değerlendirilmesi, literatür bilgileri ile karşılaştırılması ve ASD'nin girişimsel tedavisindeki deneyimlerimizin aktarılması amaçlanmıştır. Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniğine, haziran 2011 aralık 2012 tarihleri arasında ASD okluzyonu amaçlı yatırılan olguların, hastane dosya kayıtlarından demografik, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme yöntemiyle elde edilmiş özelliklerinin, olguların uzun dönemdeki (hedef en az 1 yıllık sağkalım verisi elde etmek) mortaliteleriyle olan ilişkileri retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Arşivden Q21 tanıkoduyla sisteme girilen 136 ASD tanısı olan olgu dosyası alınarak, tarandı. Bu olgulardan transkateter yol ile kapatılmış toplam 27 erişkin hasta çalışmaya alındı. 27 olgudan 4(14,8%)'ü erkek 23(85,2%)'ü kadındı ve genel yaş ortalaması 37,81±10,83 idi.Olguların ortalama defekt çapı 14,09±6,25 idi ve ortalama cihaz çapı 16,98±6,01 idi. ASD kapatılan hastalardan 17(63%)'si takipte şikâyet belirtirken 10(37%)'nu herhangi bir şikâyet belirtmedi. Olguların eko parametrelerinden RV, SPAP, LA, LVEDD ve LVESD ortalamaları periyotlara göre değerlendirildiğinde , preop eko bulgularından postop 12. aya doğru anlamlı bir azalma gözlenmiş olup tüm periyot ortalamaları bir birinden istatistiksel açıdan anlamlı farklara sahipti. Çalışmamızda 4 olguda çarpıntı şikayeti mevcuttu; 2 olguda bakılan holter ekgde nsr saptanıp herhangi aritmi gözlemlenmedi, 1 olguda VEV, 1'de ise spontan rezolüsyon sağlanan SVT izlenmiştir. Bir olguda ise işlem sırasında AVNRT gelişmiş ve olguya EPS ablasyon işlemi uygulanmıştır.Olguların 12 aylık takibinde 1 olguda malpozisyon saptanmış, cerrahi işlem uygulanmıştır. İzlemde mortalite izlenmemiştir. Sonuç: Transkateter ASD kapatma seçilmiş hastalarda cerrahiye alternatif güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Atrial Septal Defect (ASD) comprises about 7 to 10 % of all congenital heart diseases and is defined having direct relationship with atrial spaces. Its basic therapy is to close defect with a transcatheter or a surgical method. In our study it was aimed to evaluate the short-term follow-up results of those cases with secundum atrial septal defect (ASD) which was closed through percutaneous transcatheter, to compare them with literature data and to transfer our experiences on interventional ASD therapy. Methods: Of the patients admitted to Cardiology Clinic of Ege University Medical Faculty Hospital between June 2011 and December 2012 due to ASD occlusion, the demographic characteristics obtained through physical examination, laboratory and imaging methods from their hospital records were compared their long time mortality rates (target was to obtain et least one-year survival data) retrospectively. Findings: The files of 136 cases diagnosed with ASD and entered into system with Q21 diagnostic code were extracted from archive and scanned. From them a total of 27 cases that were closed through transcatheter were included in the study. Of the 27 cases, 4 (14.8 %) were males and 23 (85.2 %) were females and their mean age was 37,81±10,83 years. In cases the defect diameter was 14,09 ± 6,25 . Of the patients whose ASDs were closed 17 (63 %) complained during follow-up, whereas 10 (37 %) did not report any complaints. When cases' means of RV, SPAP, LA, LVEDD and LVESD were evaluated according to periods from their echocardiography parameters, a significant decrease was observed in preoperative echocardiography findings toward postoperative 12 months; however, all the means of periods had statistically significant differences from each other. In our study, 4 cases complained about palpitation; in 2 patients NSR was detected on Holter EKG, but no arrhythmia was observed; VEV was observed in one case and (spontaneous resolution provided) SVT in another case. In one patient AVNRT developed during process and EPS ablation process was applied. During 12- month follow-up malposition was detected in one patient and surgical intervention was applied. No mortality was observed during follow-up. Conclusion: Transcatheter ASD closing is a safe and effective therapy method alternative to surgery in selected patients.