Duchenne muskuler distrofili çocuk hastalarda korpus kallozum ve kortikal spinal traktusun fraksiyonel anizotropi ve lif demeti sayısının normal çocuk grubu ile karşılaştırılması
Value of diffusion tensor i̇maging in duchenne muscular dystrophy childhood patients
  1. Tez No: 360309
  2. Yazar: GÖRKEM UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Duchenne musküler distrofi tanısı almış hastalar ile sağlıklı kontrollerde, difüzyon tensör görüntüleme yöntemi kullanılarak mikroskopik düzeyde meydana gelebilecek olan değişikliklerin gösterilmesinde difüzyon tensör görüntülemenin yararlılığını ve katkısını araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Duchenne musküler distrofi (DMD) (n=14), ve sağlıklı kontrol (n=14) grubu DTG fibertraktografi ile değerlendirilmiştir. Kortikospinal traktus ve korpus kallozumdan geçen yolakların fraksiyonel anizotropi(FA), görünür difüzyon katsayıları (ADC) ve lif sayıları ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Hasta ve kontrol grupları arasında sağ ve sol kortikospinal traktusta yapılan ölçümlerde FA, ADC ve lif sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Hasta ve kontrol grupları arasında korpus kallozum segmentlerinde yapılan ölçümlerde FA değerleri arasında segment 1, 2, 3 ve 5'te istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken, korpus kallozum segment 4'te yapılan ölçümlerde FA değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Hasta ve kontrol grupları arasında korpus kallozum segmentlerinde yapılan ölçümlerde ADC değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Hasta ve kontrol grupları arasında korpus kallozum segmentlerinde yapılan ölçümlerde lif sayıları arasında segment 1, 3, 4 ve 5'te istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken, korpus kallozum segment 2'te yapılan ölçümlerde lif sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. SONUÇ: Konvansiyonel beyin MR görüntülemeleri normal olan DMD'li hastalarda DTG-fibertraktografi ile beyin dokusunda oluşabilecek aksonal hasara bağlı erken dönem değişikliklerin gösterilebileceği düşünülmektedir. Fibertraktografi ile saptanan değişikliklerin hastalığın klinik şiddetinin değerlendirilmesine ve erken dönemde alınabilecek önlemlerin hastaların yaşam kalitesini artırabileceğini kanaatindeyiz. Ancak, Fibertraktografinin yararlılığı ve kullanılabilirliğinin artırılması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Duchenne muscular dystrophy diagnosed patients with healthy controls, diffusion tensor imaging method using the microscopic level the changes occur in the usefulness of diffusion tensor imaging and to investigate the contribution of the demonstration. Methods: Duchenne muscular dystrophy (DMD) (n = 14), and healthy controls (n = 14) were evaluated with the conventional MR sequences DTI and fibertractography. Fractional anisotropy (FA), apparent diffusion coefficient (ADC) and fiber counts were calculated in Corticospinal tractus and corpus callosum . The results obtained were evaluated statistically. Results:The patient and control groups in measurements made between the left and the right corticospinal tractus FA, ADC, and fiber counts was not found a statistically significant difference between the values in the Fibertractografi. The patient and control groups in measurements made in the Corpus Callosum FA values between segment 1, 2, 3, and 5 while no significant difference statistically, Corpus Callosum segment 4 ' in a statistically significant difference was found between the FA values in measurements. The patient and control groups in measurements made in the ADC values between Corpus Callosum between segments of a statistically significant difference was not found. Between the patient and control groups of the Corpus Callosum measurements made between fiber counts in segment 1, segments 3, 4 and 5, while no significant difference statistically significant, the Corpus Callosum segment 2 has a statistically significant difference between measurements of fiber counts. Conclusion:Conventional brain MR imaging in DMD patients with normal brain tissue dependent axonal damage that may occur in the early stages of the changes is expected to be shown with fibertractography DTI.Clinical evaluation of the severity of the disease and the changes identified with fibertractography in early period could increase the quality of life of patients with precautions. However, the exception the usefulness and availability to fibertractography, there is a need to work more.