Polikistik over sendromlu hastalarda kisspeptin, leptin, insulin, antimüllerian hormon ve endotelin-1 düzeyleri ile hormonal, metabolik ve kardiyovasküler risk faktörlerinin ilişkisinin değerlendirilmesi
The relationship of hormonal, metabolic, cardiovascular risk factors and kisspeptin, leptin, insulin, antimullerian hormone, endothelin-1 levels in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 360310
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
AMAÇ: Polikistik over sendromlu (PKOS) hastalarda özellikle insulin rezistansı gösterenler, uzun dönemde kardiyovasküler hastalıklar açısından yüksek riskli grubu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, polikistik over sendromlu hastalarda kisspeptin, leptin, insulin, antimüllerian hormon ve endotelin-1 (ET-1) düzeyleri ile hormonal, metabolik ve kardiyovasküler risk faktörlerinin ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Böylece bu markerlarla birlikte değerlendirildiğinde, yüksek kardiyovasküler riske sahip polikistik over sendromlu hastalarda erken tanı ve tedavi şansı söz konusu olacaktır. YÖNTEM: Bu prospektif çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu izni alındıktan sonra gerçekleştirilmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran Rotterdam kriterlerine göre polikistik over sendromu tanısı konulan 285 hasta ve kontrol grubunu oluşturmak üzere 162 sağlıklı kadın çalışmaya alınmıştır. Dahil edilme kriterlerine uymayan ve çalışmadan ayrılma talebi olan hastalar dışlandıktan sonra PKOS grubu 250 hasta ve kontrol grubu 150 hasta olmak üzere toplam 400 hasta incelenmiştir. Hasta ve kontrol grubundaki olguların antropometrik ve kan basıncı ölçümleri ve modifiye Ferriman Gallwey skor hesaplamaları yapılmıştır. Serum açlık glukoz, açlık insulin, leptin, kisspeptin, C-reaktif protein (CRP), endotelin-1(ET-1), apoprotein B (Apo B), apoprotein A1 (Apo A1), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), trigliserid, total kolesterol, homosistein, folikül stimüle edici hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH), total testosteron, serbest testosteron, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS) ve antimüllerian hormon (AMH) seviyeleri ölçülmüştür. Tüm hastaların LH/FSH ve Apo B/A1 oranları hesaplanmıştır. HOMA-IR (Homeostasis Model of Assesment- Insulin Resistance) indeksi ve serbest androjen indeksi (SAİ) hesaplanmıştır. Açlık insülin değerinin ≥20 µIU/mL+ HOMA-IR≥ 2.5 olması durumuna göre hastalar insülin rezistansı olanlar ve olmayanlar olarak gruplandırılmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı tarafından tüm olguların ultrasonografi ile karotis intima media kalınlığı (CIMT), aort çapı, kol ve visseral yağ kalınlık ölçümleri yapılmıştır. İstatistiksel analiz için The Statistical Program for Social Sciences (SPSS, versiyon 15) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Patients with polycystic ovary syndrome (PCOS) especially with insulin resistance compose the high risk group for developing cardiovascular diseases over years. In this study, we aimed to determine the relationship of hormonal, metabolic, cardiovascular risk factors and kisspeptin, leptin, antimullerian hormone, endothelin-1 levels in patients with polycystic ovary syndrome. So that, clinicians can predict these patients who will develop cardiovascular diseases by checking the levels of these markers at an early stage. METHODS: The prospective study protocol was approved by the Local Ethics Committee of Faculty of Medicine , Dokuz Eylül University. Two hundred and eighty five with polycystic ovary syndrome diagnosed according to Rotterdam criteria who admitted to Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Deparment of Obstetrics and Gynecology, Division of Reproductive Endocrinology and Infertility Outpatient Clinic and one hundred and sixty two health women for control group were recruited for the study. Patients who were not eligible for the inclusion criteria and the patients who wanted to leave the study were excluded. Two hundred and fifty PCOS patients and 150 healthy women' results were analyzed. Patients in both groups were evaluated for antropometric measurements, blood pressure measurements. Modified Ferriman Gallwey score was calculated. Fasting plasma glucose, fasting plasma insulin, leptin, kisspeptin, C-reactive protein(CRP), endothelin-1 (ET-1), apoprotein B (Apo B), apoprotein A1 (Apo A1), high density lipoprotein (HDL), low density lipoprotein (LDL), triglyceride, total cholesterol, homocysteine, follicule stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), total testosteron, free testosteron, dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS) and antimullerian hormon levels were measured. All patients' LH/FSH ratio and Apo B/A1 ratio were calculated. HOMA-IR (Homeostasis Model of Assesment- Insulin Resistance) index and free androgen index were calculated. Patients having fasting insulin levels of ≥20 µIU/mL+ HOMA-IR≥ 2.5 were accecpted as the insulin resistantance positive. All patients' carotis intima media thickness (CIMT), aorta diameter, arm and visceral fat thickness were measured with ultrasonography at Dokuz Eylul University Hospital Radiology Department. The results were analyzed with The Statistical Program for Social Sciences (SPSS, version 15).