Ratlarda yaratılan deneysel enfekte kesi modelinde, 'Chitosan Lineer Polymer' (Celox™), uygulamasının antibakteriyel etkisinin değerlendirilmesi
Exploring the antibacterial effect of 'Chitosan Lineer Polymer' (Celox™ in an experimental infected rat model
  1. Tez No: 360311
  2. Yazar: EBRU TONAY YAŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ratlarda Yaratılan Deneysel Enfekte Kesi Modelinde,“Chitosan Lineer Polymer”(Celox™), Uygulamasının Antibakteriyel Etkisinin Değerlendirilmesi Ebru Tonay Yaşaroğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı, İzmir, Türkiye. Amaç: Çalışmamızda, kanamalı alanlarda (kesiler, yaralar) hemostatik etkisini bildiğimiz“Chitosan Lineer Polymer'in”ayni zamanda antibakteriyel etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Eter anestezisi sonrasında, 11 sıçanın dorsal Alanı tıraş edildi ve 2 cm uzunluğundaki paravertebral kesi yapıldı. Yara yeri enfeksiyon gelişme ihtimalini arttırmak için iki yara dudağı klemp ile 5 sn süreyle ezildi. Kesi yerine 108 CFU/ml içeren 0.2 ml Staphylococcus aureus suspansiyonu uygulandı, Ratlar iki ayrı gruba (“Chitosan Lineer Polymer (n=6)”ve“Kontrol (n=5)”) ayrıldı.“Chitosan Lineer Polymer”grubunda enfekte kesi modeli oluşturulduktan 5 dakika sonra yara içini dolduracak kadar“Chitosan Lineer Polymer”döküldü ve bir saat beklendi. Bir saatin sonunda kesi 10cc serum fizyolojik ile yıkandı, kesi sütüre edildi. Kontrol grubundaki ratlarda enfekte yara modeli oluşturulduktan sonra, kesi yeri 10cc serum fizyolojik ile yıkandı, herhangi bir ek tedavi uygulanmadan, kesi sütüre edildi. Her gruptaki ratlar her gün bir acil tıp asistanı tarafından görsel olarak kesi yerinde iltahap belirtileri (kızarıklık, ödem) olan ratlar not edildi. Ratların kesi yerlerinin her gün fotoğrafları çekildi. Çalışmamızda yer almayan ancak Acil Tıp Anabilim Dalında Öğretim Üyesi bir acil tıp uzmanından her gün fotoğrafları Wound Evaluation Scale (WES) değerlendirmesi istenerek enfeksiyonun kaçıncı günde oluştuğu hakkında fikir sahibi olundu. 6. gün sonunda ratlar sakrifiye edildi ve doku örnekleri alınarak bakteriyolojik inceleme yapıldı. Bulgular: CLP grubunda 1 rat ex oldu. Ratların üremeleri değerlendirildiğinde kontrol ve CLP grubunda anlamlı fark saptanmadı. Üremeler değerlendirildiğinde kontrol grubunun ortalaması 3.5x106 ± 4.7 x106 CLP grubunun ise 2.2x106 ± 3.5 x106 olduğu belirlendi. WES 1 ve WES 5. günler karşılaştırıldığında“Chitosan Lineer Polymer”grubunda p=0,034 bulunarak bu günlerde anlamlı olarak kozmetik olarak yara yeri enfeksiyon belirtilerinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubu ile“Chitosan Lineer Polymer”grubunun üreme ve WES değerleri karşılaştırıldığında WES 1. günde istatistiksel anlamlı olarak kozmetik olarak yara yeri enfeksiyon belirtilerinin daha fazla olduğu tesbit edilmiştir (p=0.021). Üreme ve WES 2-3-4-5 gün değerleri arasında istatistiksel fark saptanmamıştır (her biri için p>0.05). SONUÇ“Chitosan Lineer Polymer”in antibakteriyel etkinliğini değerlendirmek için yaptığımız bu deneysel çalışmada ratlarda enfekte yara modelinde antibakteriyel etkinliği olmamıştır.“Chitosan Lineer Polymer”'nin enfekte yaralarda kanama durdurucu olarak kullanılması durumunda ayrıca lokal ya da sistemik antibiyotik kullanımı düşünülmelidir. ANAHTAR KELİMELER Acil servis, chitosan lineer polymer, yara yeri enfeksiyonu
Özet (Çeviri)
SUMMARY Exploring the Antibacterial Effect of“Chitosan Lineer Polymer”(Celox™) in an Experimental Infected Rat Model Ebru Tonay MD, University of Dokuz Eylul, School of Medicine, Department of Emergency Medicine, Izmir, Turkey. GOAL OF THE STUDY: In this study, we aimed to search CLP, which has hemostatic effect in bleeding area (lacerations, wounds etc.), to see if it also has the antibacterial effect. MATERIAL AND METHOD: After ether anaesthesia/ narcosis, dorsal area of eleven rats was shaved and paravertebral incision of 2 cm length was made. To increase the possibility of developing wound infection, two wound labium was squeezed with a clamp for 5 seconds. A Staphylococcusaureus suspension of 0.2 ml which contained 108 CFU/ml was applied to the incision area. Rats were divided into two groups as CLP group (n=6) and Control group(n=5). In the CLP group, ten minutes after incision modeled, the wound was shed with sufficient CLP to fill in the wound and waited for an hour. After an hour, incision was cleaned with 10 cc physiological saline solution (PSS) and was sutured without any extra treatment. After the incision modeled the rats in control group, incision area was cleaned with 10 cc PSS and the incision was sutured without any additional treatment. Rats with symptoms of inflamation in the incision area in both groups were noted down by an emergency medicine assistant who observed rats by touching or visually for redness, edema and local temperature. The photos of incisions of rats were taken everyday. We had an idea about which day the infection had started by asking a faculty member emergency medicine specialist who is not included in our study to assess the photos in terms of WES each day. At the end of the 6th day, the rats was sacrified and bacterialogical examination was performed by tissue sampling. FINDINGS: One rat was ex in CLP group. When considering the fertility of rats in the Control and CLP, groups did not differ significantly. When evaluated, the average fertility of the Control group was observed as 3.5x106 ± 4.7 x106 while it was 2.2x106 ± 3.5 x106 in the CLP group. When WES 1st and WES 5th days were compared, p value was found 0,034 in the CLP group and wound infection symptoms was found to be more in these days significantly and cosmetically. CLP group with the control group as compared reproduction and WES values, in the WES 1th day of statistically cosmetic aspect, wound infection symptoms was found to be more (p=0,021). Fertility and WES 2-3-4-5th day values were not different significantly. (p>0.05 for each) CONCLUSION: In this experimental study we did to evaluate the antibacterial activity of CLP, there hasn't been antibacterial activity on infected wound model rats. When using CLP as hemostatic in infected wounds, using local or systemic antibiotics should be considered too. KEYWORDS: Emergency department, chitosan Lineer polymer, wound infection