Gastroşizisli civciv embriyolarında intraamniyotik mekonyum ile oluşan barsak hasarında mekonyum su ve yağ fazlarının oluşan hasar üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of water and lipid soluble components of meconium on the bowels of embryos with gastroschisis
  1. Tez No: 360312
  2. Yazar: OKTAY ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİKA GÜLCE HAKGÜDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: İntrauterin dönemde umblikusun lateralinde yer alan bir defektten barsakların dışarı çıkması ve gelişimini karın duvarı dışında tamamlaması gastroşizis olarak tanımlanmaktadır. Yapılan çalışmalarda gastroşiziste amniyon sıvısı (AS) ile temas eden barsaklarda hasar oluştuğu gösterilmiştir. AS içersindeki hangi madde ya da maddelerin barsak hasarına yol açtığı araştırılmıştır. Hayvan deneylerinde fetusun AS içerisine fizyolojik olarak mekonyum çıkardığı ve gastroşizisteki barsak hasarından mekonyumun sorumlu olduğu bulunmuştur. Daha sonra, mekonyumun barsaklarda hasar oluşması için bir eşik değeri olduğu, mekonyum konsantrasyonunun 1/400'den daha fazla olduğu durumlarda barsak hasarı oluşturduğu gösterilmiştir. Mekonyumun içeriğindeki hangi madde ya da maddelerin barsak üzerine direk hasar verdiği halen araştırılmaktadır. Bu nedenle, mekonyumun su ve yağ fazlarına ayrılarak her bir fazın ayrı ayrı barsak hasarı üzerine etkilerini saptamak amacı ile bu çalışma planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada deney hayvanı olarak 13 günlük, embriyolu tavuk yumurtaları (Gallus Domesticus) kullanıldı. Çalışmada kontrol, sham, mekonyum, mekonyum su fazı, mekonyum yağ fazı olmak üzere 5 grup oluşturuldu. Döllenmenin 13. gününde yumurta kabuğu hava kesesi bölgesinden açıldı. Amniyo-allantoik sıvı tekrar geri verilmek üzere aspire edilip abdominal duvarda defekt yapılarak gastroşizis oluşturuldu. Mekonyumun fraksiyone edilmesiyle mekonyum su ve yağ fazlarına ayrıldı. Mekonyum, mekonyum yağ fazı ve mekonyum su fazı 1/400 konsantrasyonda amniyon sıvısı içine uygulandı. Histopatolojik incelemeye alınan barsak örneklerindeki hasar derecesi anti-mezenterik taraftaki duvar kalınlıkları ölçülerek değerlendirildi. İstatistiksel yöntem olarak, gruplar arasındaki farklılıklar ise Kruskall- Wallis varyans analizi ve onu izleyen Mann-Whittney U yöntemleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Gastroschisis is a defect of the anterior abdominal wall just lateral to the umbilicus where the intestines stay out of the abdominal cavity through out the pregnancy. Previous studies have shown that, contact with amniotic fluid (AF) causes serosal damage on the intestines of the gastroschisis fetus. What substance(s) lead to intestinal damage in AF have been investigated. It has been shown that, meconium which is physiologicaly present in the AF is responsible for he intestinal damage in gastroschisis. Experimentally it has been shown that, there is a threshold of meconium concentration in the AF to induce intestanal damage. At concentrations above this threshold (1/400) intraamniotic meconium induce damage. Studies investigating which substances within the meconium directly lead to intestinal damage are still being conducted. Therefore, in this study we separated the water and lipid soluble components in order to investigate their respective roles on intestinal damage. Materials and Methods In this study, thirteen day old fertilized chick embryos (Gallus Domesticus) were used. The chicks were divided into the following five groups: control, sham, meconium, water soluble components of meconium and lipid soluble components of meconium. On the thirteenth day of fertilization, the eggshell was opened through the air sac region. After aspiration of the amnio-allantoic fluids, a defect was made in the abdominal wall to create gastroschisis. Meconium was fractionated into water and lipid soluble components. Meconium, water soluble components of meconium and lipid soluble components of meconium were added to the amniotic fluid in concentrations of 1/400, according to the experimental groups. On the eighteenth day of fertilization, live embryos were removed from their eggshells. The degree of intestinal damage was evaluated from the antimesenteric region the intestinal walls. Kruskall-Wallis analysis of variance and the Mann-Whittney U test were used for statistical analysis.