Diyabetik nefropatide fibroblast büyüme faktörü-23 (FGF-23)
Fıbroblast growth factor-23 (FGF-23) ın dıabetıc nephropathy
  1. Tez No: 360349
  2. Yazar: EDA ALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARA HABİF
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Diabetes mellitus, komplikasyonları nedeniyle yaşam kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkileyen kronik bir hastalıktır. 2030 yılına kadar hasta sayısının 439 milyona yükseleceği öngörülmekte olup, diyabete bağlı komplikasyonların ortaya çıkışını engellemek ya da geciktirmek büyük bir önem taşımaktadır. Fibroblast Büyüme Faktörü-23 (FGF-23), fosfor metabolizmasındaki düzenleyici rolü nedeniyle, bir fosfatoninin olarak tanımlanmakta olup, kronik böbrek hastalarında, böbrek işlevindeki azalma ile birlikte artış gösterdiğine ve bu artışı serum kalsiyum, fosfor, parathormon düzeylerinde bir değişiklik olmadan önce ortaya çıktığına ilişkin çalışmalar bulunmaktadır. Bu ön bilgilerin ışığı altında, bu çalışmada, tip 2 diyabetik hastalarda, FGF-23'ün nefropati gelişimindeki rolünün araştırılması, diyabetik nefropati gelişmiş ve gelişmemiş olgularda saptanan değişikliklerin karşılaştırılması ve FGF-23'ün böbrek hasarı gelişiminin erken bir göstergesi olarak kullanılıp kullanılamayacağının araştırılması amaçlandı. Çalışma grubu, diyabetik nefropati varlığına göre iki temel gruptan oluşturuldu (Grup 1: nefropatisiz, n=60, Grup 2: nefropatili, n=60). Nefropatili olgular da nefropatinin derecesine göre 2 alt gruba ayrıldı (Grup 2a: mikroalbuminüri, n=36, Grup 2b: makroalbuminüri, n=24). Olgularda kan ve spot idrardaki rutin parametreler yanı sıra, FGF-23, 25(OH)D vitamini, 1,25(OH)2D vitamini, PTH düzeylerinin gruplar arasındaki farklılıkları ve parametreler arasındaki ilişki araştırıldı. 1,25(OH)2D vitamini, Grup 2'de Grup 1'e kıyasla anlamlı derecede düşük idi (sırasıyla 19.7 ± 5.4 pg/mL ve 22.0 ± 9.3 pg/mL, p=0.009).
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a chronic disease which affects the quality and time of life due to its complications. It is estimated that the number of patients will increase up to 439 million till 2030. It is too important to prevent and delay the occurrence of diabetic complications. The Fibroblast Growth Factor-23 (FGF-23) is defined as a phosphatonin due to its regulatory role in the phosphorus metabolism. There are some studies introduce that, FGF-23 levels increased with the functional deterioration in chronic kidney patients which occurred before a change in serum calcium, phosphorus, parathormone levels. In the light of this introductory information, the aim of this study was to investigate the role of FGF-23 in diabetic nephropathy, to comparate the FGF-23 and related data in cases with and without nephropathy and to investigate whether FGF-23 could be used as an early indicator in the development of renal damage in type 2 diabetic patients. The work group was consisted of two main groups which were designed according to the presence of diabetic nephropathy (Group 1: without nephropathy, n=60, Group 2: with nephropathy, n=60). The nephropathy cases were also divided into two subgroups (Group 2a: microalbuminuria, n= 36, Group 2b: macroalbuminuria, n=24). Besides the routine parameters in blood and spot urine samples, differences and the correlations were investigated for FGF-23, 25(OH)D vitamin, 1,25(OH)2D vitamin and PTH between groups. 1,25(OH)2D vitamin was significantly low in Group 2 compared to Group 1 (respectively 19.7 ± 5.4 pg/mL and 22.0 ± 9.3 pg/mL, p=0.009).